PÜF NOKTASI

Yüzünüz 18’lik Genç Bir Kız Gibi Olsun! İşte Zerdeçallı Yüz Maskesi

Beslenmede ve cilt bakımında doğal olandan yana olduğumuzu artık hepimiz biliyoruz. Kimyasallar içeren, koruyucu maddelerle doldurulan kozmetik ve bakım ürünlerine yüzlerce lira harcamak yerine evde, kendi mutfağımızda hazırladığımız maskeler, bakım kürleriyle cildimizi beslemeye, nemlendirmeye, gençleştirmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda size parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız için zerdeçallı, ballı, yoğurtlu bir cilt maskesi tarifi vereceğim. Hepsi evimizde bulunan, aynı zamanda besin olarak da kullandığımız, hemen her gün tükettiğimiz ürünler olduğu için güvenle cildimize de sürebiliriz. Binlerce yıllık Ayurvedik uygulamalar, medikal alanda yapılan 3.500’den fazla bilimsel çalışma ve her ikisinin de birlikte kanıtladığı bir gerçek var ki, zerdeçal en büyüleyici botanik ürünlerinden birisidir. Zerdeçal, binlerce yıldır sağlık ve güzellik için çalışıyor, araştırmalar da bu geleneksel kullanımların çoğunu destekliyor. Zaten zerdeçalın dişleri doğal olarak beyazlattığı ve sağlıklı bir ağız içine sahip olmamıza yardım ettiği yaygın olarak bilinen bir gerçektir. İşte bunun yanında zerdeçalın cilt bakımındaki faydalarını da bu içerikte anlatacağım.

Zerdeçal, geleneksel Hindistan Işıldayan Gelin Maskesinin de içeriklerinden birisidir. Zira bu maske düğünden önceki gece geline uygulanır ve gelin bu sayede bebek gibi bir cilde sahip olur. Topikal olarak uygulanan zerdeçal ya da zerdeçal özü de cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olur, thrişleri yatıştırır ve hatta yra iyileşmesini bile desteklerken cilde hafif bir parlaklık da kazandırır. İşte ben, parlak bir cilt için zerdeçal yüz maskesi tarifimde de cilde çok faydalı olan zerdeçalın yanında iki malzeme daha kullandım. Bunlar yoğurt ve bal, ki her ikisi de mutfağınızda zaten bulunan cilt dostu maddelerdir. Zerdeçalın cilde faydaları Zerdeçal curcumin adı verilen ve “kolajenaz, elastaz ve hiyalüronidazı inhibe eden” bir antioksidan açısından zengindir. Şimdi bu neden iyi bir şey ona bakalım. Kollajenaz, elastase ve hiyalüronidaz kollajen; elastin ve hiyalüronik a-sidi parçalar. İşte bu da aslında genç görünen bir cilt için istediğimiz bir şeydir. Elastik lifler, kauçuk bir bant gibi yerinde tutmaya izin verirken, kolajen cildimiz için gerekli yapıyı sağlayan güçlü liflerden oluşur. Hyaluronik a-sit cildi pürüzsüzleştiren ve nemlendiren bir polisakkarittir. Açıkçası bu da güzel ve genç bir cilt için ihtiyacımız olan ve istediğimiz bir şeydir! Kurkumin içeren zerdeçal özü, esas olarak cilt tonu sabit tutarken, pek çok araştırma da yaraları iyileştirmek ve cilt t-ahrişlerini gidermek için faydalı olduğunu gösteriyor. Araştırmalarda tam zerdeçal değil de, zerdeçal özü kullanılmıştır. Çünkü araştırmacılar zerdeçalın cildi boyamasından endişeleniyordu. Özetlemek gerekirse zerdeçal: Kollajen, elastin ve hiyalüronik a-sitin parçalanmasına karşı cildi korur. Cildin tonunu korumak için yardım eder. Yaraların daha kısa sürede iyileşmesini destekler. Cilt tahrişlerini yatıştırır.

Çiğ balın cilt için faydaları :Çiğ bal, ö-l-ü deri hücrelerinin bağlarını koparır, onların kolayca durulanarak temizlenebilmesi için iyi bir cilt temizleyicisi olarak işlev gören enzimler içerir. Ayrıca çoğu çalışma, balın a-nti-aging özelliklere sahip bir yumuşatıcı ve nemlendirici olduğunu gösteriyor. Balla ilgili en sevdiğim şeylerden biri, pH’ının 4.5 civarında olması ve dolayısıyla da hassas yüz için ideal olmasıdır. Topikal olarak kullanıldığında balın, sağlıklı mikrobik dengeyi desteklediği de bilinmektedir. Bu nedenle sivilceye eğilimli ciltler için favori bir bakım ürünüdür. Ayrıca bal, grenonik asit, hafif bir alfa-hidroksi asit içerir. Bu sayede cildi parlatır ve hatta cilt tonunu dengeler, ayrıca zararlı serbest r-adikalleri nötralize eden a-ntioksidanlar içerir. Özetlemek gerekirse bal: Ö-l-ü cilt hücrelerini parçalayarak kolayca temizler. Cildi nemlendirir. Cildi aydınlatan ve tonunu dengeleyen hafif bir alfa-hidroksi asit içerir. Serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Cildin mikrobiyalini dengelemeye yardımcı olur.

 

Yoğurdun cilde faydaları : Yoğurt yüzünüz için muhteşem şeyler yapabilir. Bir hafta boyunca cildinizi sadece yoğurtla temizleyin ve cildinizin öncesi, sonrası şeklinde fotoğrafını çekip inceleyin. Farkı k-esinlikle göreceksiniz. Yoğurdun içinde bulunan a-sit, baldaki glukonik a-sit gibi hafif bir alfa hidroksi asididir ve cildi aydınlatmaya, hatta cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olan laktik a-sit içerir.

Aynı zamanda nemlendirici ve yararlı b-akteriler açısından zengin olup cildin m-ikrobiyolojisi dengelemeye de yardımcı olabilir. Özetlemek gerekirse yoğurt: Cildi nemlendirir. Cildi aydınlatan ve tonunu dengeleyen hafif bir alfa-hidroksi a-sit içerir. Cildin m-ikrobiyalini dengelemeye yardımcı olur. Peki, cilde zerdeçal sürersek leke yapar mı? Yapabilir. Fakat bunu önlemenin bir yolu var. Zerdeçal, uzun zamandır ipek ve yün boyamak için kullanılan bir maddedir. Bu nedenle de bazı durumlarda cildi kısa süre içinde lekelemesi çok da şşırtıcı değildir. Bununla birlikte, maskeyi uyguladıktan ve duruladıktan sonra, biraz zeytinyağı veya avokado yağını cilde uyguladığınızda bu rengin kaybolacağını göreceksiniz. Böylelikle ortada bir leke sorunu da kalmaz.

Malzemeler :

1 tatlı kaşığı zerdeçal – 1 tatlı kaşığı çiğ bal – 1 tatlı kaşığı tam yağlı yoğurt – Badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi besleyici yağ da katabilirsiniz. İsteğinize göre ekstra malzemeler: Maskeyi takiben uygulamak için zeytinyağı veya avokado yağı.

Gerekli aparat :

Uygulama yapmak için temiz bir makyaj fırçası.

Hazırlanışı :

Malzemelerin tamamını cam bir kase içinde tahta bir kaşıkla karıştırın.

Uygulama :Maskeyi hazırlamadan ve uygulamadan öncesinde çok da önemsemediğiniz eski bir gömlek giyin. Bu sayede maskeden bir şeyler damlamasını önlemiş olursunuz. Öncelikle cildinizi iyice temizleyin ve tam olarak kurulamadan nemli halde bırakın. Hazırladığınız maskeyi alnından başlayarak boynunuzun altına kadar parmak uçlarınızı veya makyaj fırçalarınızı kullanarak tüm cilde uygulayın. Maskenin tırnaklarınızın arasına girmesini önlemek için bir eldiven takın ya da makyaj fırçası kullanın. Maskenin tamamını sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika cildinizde beklemesine izin verin. Sonrasında ılık suyla cildinizi yıkayın, durulayın. Yüzünüzü kurularken çok koyu renkli bir havlu veya parlak, renkli bir bez kullandığınızdan emin olun. Bu sayede yüzünüzü kuruladığınız havlu da yeniden kullanılabilir. Tamamen yıkayıp kuruladıktan sonra cildiniz hala hafif bir renk tonu kaldıysa, biraz zeytinyağı veya avokado yağını cildinize sürün, iyice yedirin ve sonra cildin emmediği fazlalıkları pamukla silin. Cilt renginizin kendi doğal renginiz olduğunu fark edeceksiniz. Bu şahane maske sayesinde yumuşak, parlak cildinizin tadını çıkarın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu