PÜF NOKTASI

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?

Topuk dikeni neden olur?

Uzun süre ayakta kalıyorsanız ve tabanı sert ayağınızı rahatsız edici bir ayakkabı kullanıyorsanız topuk dikeni riskiyle karşı karşıyasınız. Sabahları yatağınızdan kalktığınızda ilk adımlarınızda topuğunuzda a-ğrı hissediyorsanız ve adımlarınızı atmanızda güçlük çekiyorsanız, topuk dikeni tanısı için önemli bir belirti olabilir. Daha sonra hafiflemeye başlar. Gün içerisinde ayakta kalmanıza bağlı olarak yorulduğunuzda tekrarlayabilir.

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Kesinlikle tedavi aşamasında en önemli olan istirahat gereklidir. Ve gün içerisinde ağrıyan bölgeye 2 – 3 kez 15 dakika soğuk buz uygulaya bilirsiniz. Mutlaka doktorla görüşmelisiniz gerekli i-lac tedavileri ile kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Egzersizler de yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Oturur pozisyonda bir ayağınız yerde diğer ayağınızı karşı duvara uzatarak 15 -20 saniye bekleyiniz 20 defa bu şekilde uygulama yapabilirsiniz. Ve ayağınızın rahatladığını göreceksiniz.

Topuk dikeni bitkisel tedavi:

1 kova sıcak suya 1 cay bardağı kekik koyularak ılıması bekledir, daha sonra bu karışıma ayağınızı 45 dakika kadar beklettikten sonra çıkarabilirsiniz, ayağınızın rahatlamasını ve yumuşamasına yardımcı olacaktır. 1 litre sıcak şu içerisine 1 yemek kaşığı viks koyuyoruz daha sonra bu karışımda ayağımızı 30 dakika bekletiyoruz, çıkardıktan sonra ayağımızı streç film ile sarıyoruz, sabaha kadar bekledikten sonra streç filmi çıkarıp havlu ile ayağımızı kurulamamalısınız, çorap giyip güne başlaya bilirsiniz.

Eşit miktarda nane yağı ve kekik yağını karıştırıp topuk dikeninin olduğu bölgeye haftada 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz, ayağınızdaki ağrıları dindirecektir. 4 adet elma kabuğunu 1 litre suda kaynatarak, yarım saat demlenmeye bırakılır, elma kabukları süzüldükten sonra günde 2 kez içebilirsiniz vücut içerisinde oluşan ödemleri temizleyecektir.

Topuk dikeni önlemek için dikkat:

  • İstirahat yapılması çok önemlidir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
  • Evde kendiniz bitkisel tedavi uygulaya bilirsiniz.
  • Uzun sureli ayakta durmaktan kaçınmalısınız.
  • En önemlisi kaliteli, sağlıklı tabanı yumuşak ortopedik ayakkabı kullanmalısınız.
  • Fazla kilonuz varsa zayıflamanız topuklarınıza binecek yükün azalmasına yardım olacaktır.

Topuk dikeni terliği nedir?

Topuk dikeni terliğinin özelliği yapılan malzemelerin kaliteli olması, kullanılan derinin özel olması, esnek ve yumuşak silikonlu topuk desteği olması, burun kısmının geniş ve rahat olması, Ortopedik deri iç taban kullanılması, anti şok özellikli tabanı olması, anti-bakteriyel ve hijyenik olması, gibi özellikleri olduğundan topuk dikenini önleyici ve tedavi aşamasında hızlı bir şekilde etki göstermektedir.

Topuk dikeni ameliyatı nasıl olur?

Genelde uygun ayakkabı seçimi, düzenli egzersizler ve kullanılan i-laclar doğrultusunda topuk dikeni cerrahi işlem gerçekleştirmeden tedavi edilebilir. Özel durumlar dahilinde kişilerden alınan k-anlardan yapılan bir sıvı ile topuk dikeni olan bölgeye sıvı enjekte edilip bölgedeki hücreleri uyararak tedavi işlemi yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu