TEKNOLOJİ

TELEFONUN NEDEN OLDUĞU 3 CİDDİ RAHATSIZLIK

Kabul edelim, çoğumuz yatmadan önce akıllı telefonumuzda internette gezinmeyi, oyun oynamayı veya yeni bir uygulamayı test etmeyi severiz. Ertesi gün hava durumunu kontrol ediyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor veya öğleden sonra çektiğimiz fotoğraflara bakıyoruz.

Ancak bilim insanları, akıllı telefonların sağlığımız ve refahımız üzerindeki etkilerini sürekli araştırıyor ve sonuçlar pek de olumlu değil. Daha önce cep telefonu radyasyonunu duymuş olabilirsiniz. Telefonların yaydığı mavi ışığın ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu söyleniyor. “Mavi ışık, tam ışık spektrumunun bir parçası, yani ona her gün güneş tarafından maruz kalıyoruz. Ancak akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar ve LED ekranlar tarafından yüksek seviyelerde yayılan bu ışığın gece maruz kalması görüşümüze zarar verebilir. Ayrıca uykuya dalmayı iyileştiren, genel refahı iyileştiren ve gece uyanma sayısını azaltan uyku hormonu olan melatonin üretimini de bastırabilir. Bilim adamları, akıllı telefonların üç sağlık sorunu ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır:

1. Artan kanser ihtimali

Geceleri akıllı telefonlarımızdan yayılan ışık ciddi uyku bozukluklarına yol açarak kanser İhtimalini, özellikle de meme ve prostat kanseri ihtimalini artırır. Melatonin güçlü bir antioksidandır ve vücudun kansere karşı doğal savunmasıdır, ancak geceleri düzenli olarak “mavi ışık” fazlasıyla bastırılırsa ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

2. Uyku kaybı

Gece dozu “Mavi Işık”, uyku döngüsünü düzenleyen melatonin üretimini bozar. Vücudumuz uykusuzsa, ani bir döngü değişikliği olur ve bu da aşağıdakiler dahil birçok sağlık sorununa yol açabilir:

  •  Kilo alımı
  •  Depresyon
  •  Kardiyovasküler problemler – Hafıza problemleri
  •  Cildin yaşlanması
  •  Daha yavaş reaksiyon süresi

3. Göz hasarı

Gece “mavi ışığa” maruz kalmak retina hasarına ve maküler dejenerasyona ve ayrıca katarakta yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu