FIKRA

Şapka Hırsızları

Zamanında, geçimini şapka yapıp köy köy satarak sağlayan bir amca varmış. Bir gün köyün birine giderken yorulmuş, bir ağacın altında dinlenmeye koyulmuş, kafasında şapkası yanında satacağı şapkalar olduğu halde. Uyandığında bir de ne görsün ağaçtaki maymunlar adamın şapkasını almışlar, sadece kafasındaki şapka duruyor.

Adam düşünmüş ne yapsam ne etsem de şu şapkamı alsam diye. Maymunların adam ne yaparsa onu taklit etmesinden yararlanarak başında şapkasını çıkarıp ortaya atmış, maymunlarda başındaki şapkalarını yere atmışlar. Adam şapkasını da alarak yaşadığı yere geri dönmüş.

Bir gün ölüm döşeğine düştüğünde torununa onunla aynı mesleği yapmasını ve nasihat olarak da yaşadığı olayı anlatıp aynı tepkiyi vermesini söylemiş ve hakka yürümüş. Torunu da aynı mesleğe sahip olduktan sonra aynı yerden geçerken yorulmuş, aynı ağacın altında kafasında şapkası olduğu halde uykuya dalmış, uyandığında kafasındaki şapka duruyor ama satacağı şapkalar yok.

Başını yukarı kaldırınca şapkaları çalan maymunları görmüş herbir dalda ve dedesinin anlattıkları aklına gelivermiş. Dedesi ne yaptıysa aynılarını o da yapmış, tabi maymunlarda onu taklit etmişler.

En sonunda başındaki şapkayı çıkarıp dedesi gibi ortaya atıvermiş ama hiçbir maymun şapkalarını aşağıya atmamış.

İçlerinden biri temsilci olarak ağaçtan inip yanına yaklaşmış ve aniden toruna bir tokat atıp

“SENİN DEDEN VAR DA BİZİM YOK MU!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu