SAĞLIK

Yüksek tansiyona ne iyi gelir. Yüksek tansiyon için ev yapımı ilaçlar!

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon denen durum kanın damarlar içindeki mevcut basıncının artması durumudur. Bir insanın normal kan basıncı 130/85 olarak kabul edilmektedir. Günümüzün stresli yaşamı ve bozuk beslenme alışkanlıkları ister istemez kişinin tansiyonunu yükseltebiliyor. Yüksek tansiyon tıbbi olarak ciddi risk taşımaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonun ihmal edilmemesi ve gereken önlemlerin alınması yerinde olacaktır. Ateroskleroz, kalp ve böbrek hastalıkları yüksek tansiyonun en bilindik zanlılarıdır. Fakat yüksek tansiyon sadece bu sebeplere bağlı olmayabilir de. İhmal edilen hastalık ciddi boyutlara erişerek inme(felç) ya da ölümlere kadar götürebilmektedir.

YÜKSEK TANSİYON İÇİN İPUÇLARI

Yüksek tansiyon için bireyin doğa ile iç içe olması avantaj sağlayacaktır. Doğa ile uyum içinde yaşamak stres ve kaygıyı azaltacaktır. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere kaygı, korku, çözülmemiş öfke, hayal kırıklığı da vücudun endokrin sistemini alt üst ederek hipertansiyona neden olmaktadır. Hipertansiyonu önlemek için bir takım doğal telafilerden bahsetmek istiyoruz.

Bunlara kısaca değinecek olursak;

 • Dengeli ve doğru besin alımı, nefes alıp verme egzersizleri, yoga, meditasyon, bitkisel ilaçlar alınması faydalı olacaktır.
 • Fazla miktarda lifli gıda tüketiniz.
 • Et tüketimini sınırlayınız. Tuz, yumurta ve yağ alımını azaltınız.
 • Beslenme diyetiniz sarımsak, kereviz ve yapraklı sebzeler içermelidir.
 • Soğutma etkisi olan kavun, karpuz gibi meyveleri sıklıkla tüketiniz.
 • Aşırı kafein alımı ve sigaradan uzak durunuz. Tütün dumanından da kendinizi koruyunuz.
 • Günlük bazda düzenli olarak egzersiz yapınız. Egzersiz kan basıncını düzenler. Yoga yüksek tansiyon hastaları için iyi bir seçenektir.
 • Hafif hipertansiyon hastaları için yürüyüş en uygun egzersizdir. Hiper tansiyon hastaları yorucu egzersizlerden mutlaka kaçınmalıdır.

YÜKSEK TANSİYON İÇİN EV İLAÇLARI YAPILABİLİR Mİ?

Tabiî ki her hastalıkta olduğu gibi yüksek tansiyonda da bir takım şifa hazinesi hükmünde gıdalar vardır. Bunlar nelerdir?

Yoğurt ile sarımsağı karıştırabilir ya da cacık yaparak da tüketebilirsiniz. Bunu her gün uygulayınız.
 • Her sabah bal ile limon suyu alınız.
 • 1-2 tatlı kaşığı kadar kimyon ve rezene tohumlarını bir bardak suya ekleyerek almaya özen gösteriniz.
 • Yoga ve meditasyonu uygulamaya çalışınız.
Uzmanlar havuç ve portakal gibi gıdaların tüketilmesinin sıklaştırılmasını önermektedirler.

Kakao’da yüksek tansiyona iyi gelen diğer bir faktördür. Kakao çoğunlukla çikolata ve pastalar da yer aldığı için ve bunlar da kilo yapıcılar olduğundan dengeli tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı kilo yüksek tansiyon nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı