SAĞLIK

Saçlarınız Çabuk Yağlanıyorsa İşte Çözümü!

Saçların yağlanması aslında önemli bir cilt sorunudur. Çünkü, yağlı olan saç değil, saçlı deridir. Saçlı derideki yağ, saçlara doğru daha yayılmıştır.Saçlarda oluşan aşırı yağlanmayı önlemek için, öncelikle, yağlı saçlara yönelik şampuan kullanmak ve çok sık yıkamamak gerekir. Yağlı saçın çok sık yıkanması, saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına, bu da, daha fazla yağlanmaya neden olabilir.

Yağlı saçların gün aşırı yıkanması uygun olup, şampuandan önce, saçlı derinin düz ılık su ile yıkanması ve yağının arındırılması gerekir. Yağdan arınan saçların sonra şampuanla yıkanması uygundur. Hatta, ılık su ile yıkanıp, son durulamayı soğuk suyla yapmak yağlı saçlar için ideal bir yöntemdir.Şimdi size önereceğimiz bitki kürleri ile de saçlarınızı yağdan arındırmanız mümkün.

Çabuk Yağlanan Saçlar için Bitkisel Kürler :

* Biberiye bitkisi ve 1 tatlı kaşığı kekiği , 1,5 su bardağı kaynar suda demleyin. Karışım bir süre bekletin ve ardından saç diplerine iyice yedirin

* 1 litre suya iki tutam sarı kantaron yaprak ve ezilmiş kökü, iki tutam ısırgan otu yaprağı karıştırılarak saçlara uygulanır.

* 4 tane yumurta çırpılarak saçlara hafif masaj yapılır. Bu şekilde 15 dakika bekletilir. Sonra iyice durulanır. İsteğe göre bir bardak konyak ile bir bardak gül suyu karıştırılarak durulanır.

* Elma sirkesi saçlara çok iyi gelir durulama suyuna elma suyu ekleyin.

Yağlı Saçlar için Lavanta Kürü…


Yağlı Saçların bakımı oldukça zor. Bu saç tipi, belki hergün yıkanmayı gerektiriyor. Kirli, yapışık bir görüntü veriyor. Saç derisindeki yağ, saçın dökülmesini kolaylaştırıyor.Yağlı Saçlarla, daha fazla problem yaşamak istemeyenler için, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bir tavsiyesi var.

Yağlı Saçlar için Lavanta Kürü…İbrahim Saraçoğlu’ndan Yağlı Saçlar için Bitkisel Formül :

Lavanta Kürü :

Bir tutam lavanta

3 su bardağı klorsuz su

Suyun içine lavanta atılır ve 7-8 dakika kaynatılır. Süzülür. Bu karışım ılık bir şekilde saç ve diplerine yedirilir. 30 dakika bekletip, durulanır.

Saçınızı, saç tipine uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra bu kürü uygulayınız. Bu kür, temiz saça uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu