EĞLENCE

RESİMDEKİ DETAYIN, SIRRINI KİMSE ÇÖZEMİYOR

Bu aralar internette yayılan bu resimlerde zekice yapılmış optik bir yanılsama var. Bu yanılsama beyninizi kandırıp, renkli bir görüntüye baktığınızı zannettiriyor.

Ancak daha yakından bakarsanız, baktığınız fotoğrafın aslında siyah beyaz olduğunu fark edeceksiniz.Bu fotoğraf aslında siyah beyaz. Peki beyniniz nasıl renkli görüyor?

Dijital ortam sanatçısı ve yazılım geliştirici Oyvind Kolas‘ın, görsel bir deney şeklinde oluşturduğu ve ‘renk benzeşim ızgarası yanılsaması’ biçiminde adlandırdığı bu yöntem; esasında siyah beyaz olan bir görüntünün üzerine, titiz şekilde renklendirilmiş çizgilerden oluşan bir ızgaranın yerleştirilmesinden meydana geliyor.

Kolas, kendi Patreon sayfasında şöyle açıklıyor: “Gri tonlu bir görüntünün üzerinde bindirilen ve fazla doygunluğa sahip olan renkli bir ızgara, gri tonlu hücrelerin sanki renkliymiş gibi algılanmasına yol açıyor.”

Söz konusu yanılsama, sadece renkli ızgaralar kullanılarak da yapılmamış. Kolas, ızgaraların en iyi etkiyi sunduğunu keşfetse de;

bu görsel hileyi oluşturmak için, noktalar ve çizgiler gibi başka alternatif yöntemler de denemiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu