PÜF NOKTASI

SEYRELEN SAÇLAR NASIL GÜRLEŞİR? DOĞAL KARIŞIMLARLA BESLENME ÖNERİLERİ!

Hergün 50-100 arası saç teli dökülmesi normal, bu rakam giderek artarsa, zaman içinde saçlar daha seyrek görünmeye başlar.Saçların seyrelmesi, çevresel, genetik, yaşam tarzı, ve sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişen bir durum olup, hem kadın, hem de erkeklerde görülebilir.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir?

Bu sorunun cevabını vermeden saçların neden döküldüğünü bulmak gerekir. Saçlar, eğer, genetik nedenlerden dolayı dökülüyorsa, doğal ve kozmetik ürünlerle saçlarınızı gürleştiremezsiniz. Bu ürünler, var olan saçlarınızın daha yavaş dökülmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. Genetik saç dökülmesinin çaresi, saç ekimidir.

Ancak, saçlarınız, hayat tarzınız, çevre koşulları, yetersiz beslenme nedeni ile seyrelmişse, bunlara karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Mesela, ağır kimyasallar içeren saç bakım ve şekillendirme ürünlerini, daha doğal olanlarıyla değiştirebilir, gerekli vitamin ve mineralleri beslenmenize dahil edebilir, doğal saç bakım maskeleri yaparak seyrelen saçlarınızı gürleştirebilirsiniz.

Evinizde bulunan doğal malzemeler ile yapacağınız saç bakım maskeleri sayesinde hem seyrelmeyi durdurabilir, hem de saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğal çözümlerin etki etmesi biraz zaman alabilir, ancak, kozmetik ürünlerden daha kalıcıdırlar. Burda önemli olan bu doğal maskeleri düzenli olarak uygulamaktır.

Saçları Gürleşmesi için Doğal Karışımlar :

Tarçın Karışımı:

1 çay kaşığı tarçın, bal ve ılık zeytin yağını hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı, saç derisine masaj yaparak sürün. 15 dakika beklettikten sonra şampuanınızla yıkayın.

Badem Yağı Karışımı:

Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve çemen tohumunu hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı masaj yaparak saç derisine yedirin ve 1 saat kadar bekletin. Sonra da şampuanla yıkayın.

Hint Yağı Karışımı :

Saç derinize düzenli olarak hint yağı ile masaj yapın. Bu masaj, kan dolaşımını hızlandıracak ve köklerin daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Yumurta Karışımı :

Bir yumurta, 2.5 yemek kaşığı süt tozu ve 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağını karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak sürün ve 30 dakika beklettin. Sonra da hafif bir şampuanla yıkayın.

Saçları Gürleşmesi için Beslenme Önerileri :

Seyrelen saçlar için en iyi çözümlerden biride dengeli beslenme programıdır. Vitamin ve mineraller saçların daha gür, sağlıklı, parlak olması için çok önemlidir.

  • Tükettiğiniz gıdalar arasına ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri dahil edin.
  • 2-3 hafta boyunca günde bir defa 1 çorba kaşığı organik sirkeyi 1 bardak suyla karıştırıp içerek saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Marul, havuç gibi sebzeleri bol bol tüketmeye çalışın.
  • Ayrıca, omega 3 yağ asitleri yönünden zengin balıkları, ceviz ve keten tohumu gibi yemişleri tüketmeye çalışın.
  • Bu gıdalar, sadece, saçlarınızın değil, cildinizin de görünümünü olumlu şekilde etkileyecektir.

Saç derisinde bulunan kan damarlarındaki dolaşım, saç köklerinin sağlam olması ve saçların yeterli oksijen alması açısından önemlidir. Ara sıra saç derisine masaj yapmak veya düzenli bir egzersiz programı takip etmek, kan dolaşımını arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı