HABER

PEYNİR DİYE YİYORUZ AMA… ASLINDA TAM BİR REZALET!

Gıda hilelerindeki her geçen gün katlanarak büyümekte. Ana maddesi süt olan peynirlerin içinde hiç süt kullanmadan üretildiği belirlendi. İçinde süt olmayan peynirler ise satılmayan margarinlerden üretiliyor. Üstelik yöresel peynir adı altında satılan bu ürünler çarşıda pazarda büyük rağbet görüyor.

MARKASIZSA DİKKAT

Muratbey Peynirleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, tüketicileri yöresel oyun konusunda uyardı. AB’ye peynir ihracatının yeni başladığını firmalarının da tüm Avrupa ülkelerine satış yaptığını anlatan Erol, Türkiye’deki gıda hilelerinin sektörü karaladığını anlattı. İçinde margarin, nişasta, kemik unu ve iade peynirlerin bulunduğu ama sütün yer almadığı yeni melez peynir türleri ortaya çıktı “Ciddi peynir üreticisi markalar için böyle bir şey söz konusu değil. Ama son yıllarda adına yöresel isimler eklenerek, tulum benzeri diyebileceğimiz bazı peynirler piyasaya sürülüyor. Bu ürünler su, lor, iade peynirler, nişasta ve bitkisel yağların makineden geçirilmesiyle elde edilebiliyor. Bu peynirlerin kilosu bugünlerde 11 TL civarında satılıyor” dedi.

İÇİNDE 6 LT SÜT VAR

Bu Ürünlerde içerik bilgilerinin de yer almıyor..Bir kg beyaz peynir için bile en az 5.5-6 litre süt gerekir. Peynirin cinsine ve kalitesine bağlı olarak kullanılan süt miktarı çok daha yüksek rakamlara çıkar. Dolayısıyla üretiminin bu kadar pahalı girdileri olan bir ürünün ucuz olması tek ihtimali akla getirir; peynirin içinde olması gerekenler yoktur, olmaması gerekenler vardır” dedi.

15 TL’YE PEYNİR OLMAZ

“Şuan ki süt fiyatlarını göz önünde bulundurursak, kilosu 10 TL’ye ya da 15 TL’ye peynir olmaz” diyen Erol “Geri kalan her şeyi yok saysak da yine bu fiyatlara olmaz. Satın alma gücünün düşmesi, her benzer dönemde olduğu gibi, düşük vasıfsız ürünlerin ucuz ürün olarak ortaya çıkmasına neden oluyor” dedi.

TEREYAĞDA NEM HİLESİ

Gıda konusundaki bir başka büyük hile alanı ise tereyağı.. “Tereyağın içindeki yağ miktarı kodekse göre yüzde 82’dir. Yani 100 gram tereyağının içinde 82 gram saf yağ, 18 gram da nem vardır. Tereyağı için gıda kodeksinin yönetmelikte istediği miktar budur. Eğer siz tereyağının içindeki yağ oranını yüzde 78’e ya da 75’e çekiyorsanız, daha yumuşak bir yağ elde edersiniz. İçerisinde 75 gram yağ barındıran bir tereyağının geri kalan 25 gramı sudur, devamında ise bitkisel yağ olabilir. Dünya genelinde tereyağlarına koku veren aromalarında kullanıldığı ve bir çok tüketicinin bu tarz ürünleri daha çok tercih ettiği görülüyor”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu