HABER

NACİ GÖRÜR DEPREM BEKLENTİM DEĞİŞTİ

Naci Görür’ ün Açıklamaları

İstanbul’un tarihini takip edenler, İstanbul’da depremlerin olduğu belli. Benim deprem beklentim biraz değişti. 6 Şubat depremlerini çok normal, rastgele herhangi bir levha içindeki bir fayın deprem üretmesi gibi algılamamak lazım. Burada 3 levha bağıl olarak birbirlerine göre ciddi hareket yaptılar. En azından 7,5 metre. Bu levhaların bu boyutta hareket etmeleri onların yakın çevrelerindeki her şeyi etkiledi. Stres alanını değiştirdi. Stres bir fayın kendi içindeki kayayı kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvvet. Bu levha hareketleri her fayın içine o kayaları kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvveti yükledi. Depremin olduğu gün ‘Hatay’a, Adana’a havzasına dikkat edin’ dedik. 15 gün sonra Hatay’da 6.3 oldu. Adana’da bazı depremler oldu. Malatya’ya Elazığ tarafına dikkat edin dedik. Elazığ 2020’de deprem oluşturdu. Elazığ’da sorun görmüyorum. Hatta ‘Adana, Kayseri, Sivas ve Bingöl’de deprem olursa şaşırmayın’ dedim.

‘KAYSERİ 700 KM CANLI FAY ÜZERİNDE OTURUYOR’

Mesela Kayseri’de deprem oldu. Ama kimileri de çıkıyor; ‘Kayseri’de 7 büyüklükte deprem olmaz’ diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor. Üzerinde oturduğu fay 700 kilometre uzunluğunda. Bir fay depremi ne zaman oluşturur tekerrür periyodu dolarsa. 99 depremlerinden sonra biz bağırdık; ‘Marmara tehlikede’ diye. Çünkü 99 depremleri önemli ölçüde strese Marmara’nın altına yükledi. Normalde 99 depremleri olmasaydı depremi normal periyodunda bekleyecektik. Halbuki şimdi erkene çekti, onun için alarm veriyoruz.

‘AFAD TRAKYA’DA DEPOLAR OLUŞTURUYOR’

Deprem sonrası İstanbul’u neler bekliyor sorusuna ise Görür şu yanıtı verdi:

“Bugünkü deprem bölgesine bakın alt yapı büyük ölçüde tahrip oldu. Doğal gazdan dolayı patlamalar oluyor. Yer yer yangınlar oluyor. Kanalizasyon sistemi içme suyu şebekesi bunlar birbirine karışıyor. Mikrobik bir ortam oluyor. İstanbul’un yollarını düşünürsen, yolların devreden hızla çıkacağı kesin. Dolayısıyla deprem sırasında insanlar kendi yakınları için koşacak, onlar da trafik oluşturacak. Onun için AFAD Trakya’da depolar oluşturuyor. Halk bunu yanlış anlıyor. Deprem mi gelecek falan? Stratejik olarak orası doğru bir yer. AFAD doğru yapıyor. Dolayısıyla Marmara dışından yardım bekleyeceksin. İstanbul’a yardım için bir düşünce varsa, birikim ve lojistiğimizi şimdiden Anadolu’da uygun bir yerlerde bekletmemiz lazım. En önemli yardım 72 saat içinden olur. En önemlisi bakın bir bina yıkıldığı zaman inanılmaz bir toz bulutu çıkıyor. 20 bin 30 bin binanın aynı yıkıldığı İstanbul’daki atmosferi düşünün. Toprak kirlenecek, su kirlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu