SAĞLIK

Meme Kanseri Olabileceğinizi gösteren Sinyaller! Sakın Gözardı Etmeyin

Meme kanseri dünya genelinde ve ülkemizde kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhisinde tedavi başarı oranı daha yüksek olan bu hastalığa karşı kadınların kendi kendilerini muayene etmeleri gerekir. Normal rutin kontrollerin dışında 20 yaşını geçmiş olan her kadın el ile kendi meme kanseri muayenesini ayda bir kere yapmalı, beklenmeyen bir durumda doktora danışmalıdır.

Meme kanserinde erken teşhis için belirtilerden bazıları şunlardır

Memede Kitle Varlığı

Meme kanserinde ilk belirti ele düzensiz ve pürüzlü kitlelerin gelmesidir. Bu kitlenin tespiti için yatağa düz olarak uzanıp el ile kontrol yapılması yeterlidir. Yatağa düz olarak uzandıktan sonra tek elinizi başınızın altına koyun. Diğer elinizin işaret parmağı ve orta parmağı ile meme çevresi ve koltuk altını kontrol edin.

Meme Başındaki Şekil Bozuklukları

Aynanın karşısına geçip göğüslerinize baktığınızda meme başında şekil bozukluğu görmek kanser belirtisi olabilir. Bu bozukluk sadece tek bir memede olabileceği gibi her iki memede de olabilir.

Meme Başı Akıntısı

Durduk yere başından sıvı akması kanser belirtisi olabilir. Bu akıntı tek memede ya da her iki memede olabilir. Kanlı ya da şeffaf olan bu akıntıların mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Memelerde Şekil Değişikliği

Ayna karşısında meme kontrolü yapılırken bir memenin diğerinden daha küçük ya da daha büyük olması kanser belirtilerinden olabilir. Bunun için kontrolün iyi yapılması, simetri bozukluğu varsa mutlaka doktora danışılması gerekir.

Memede Şişlik, İçe Doğru Çekilme

Meme bölgesinde başında ya da her hangi bir yerinde içe doğru çökme kanser belirtilerinden sayılabilir. Bu çökmelerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Benzer şekilde meme bölgesinde yer alan şişlikler ve ödemler de aynı şekilde kanser belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Meme kanserine önlem olarak elle muayenenin ihmal edilmemesi gerekir. Elle muayene dışında rutin doktor kontrolleri ve kanser taramaları da ihmal edilmemelidir. Özellikle 40 yaşından sonra kadınların meme kanserine karşı daha fazla dikkatli olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu