HABER

MEHMET ÖZ, KORONAVİRÜS’TEN KAÇIŞ YOK, HEPİMİZ YAKALANACAĞIZ

Koronavirüs’ten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız ama ne kadar geç o kadar iyi diyen Prof. Dr. Mehmet Öz, “Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek; tam koruma her zaman bağışıklık sisteminizdir” ifadelerini kullandı.

ABD’de ün kazanan, dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, birkaç ay içinde 17 binden fazla insanın ö/lümüne sebep olan koronavirüs’e ilişkin olarak dikkat çeken önerilerde bulundu.

Virüsten kaçış yok arkadaşlar

Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi diyen dünyaca ünlü Doktor Mehmet Öz, şunları kaydetti: Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur.

Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir. Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden Dr. Mehmet Öz, “koronavirüsler (sars, mers vb.) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra)” ifadelerini kullandı.

Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile…

Mehmet Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirterek şöyle devam etti: Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi.
Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti.

Ne yapmak gerekiyor?

Virüslere karşı vücut direncine dikkati çeken Dr. Öz, Vücut direncini güçlendirmek için ne yapmak gerekiyor?
deyip bağışıklık sistemi güçlendirmek için şu önerilerde bulundu:

Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

Kendinizi karantinaya alın

Son olarak Doktor Öz, şu önerilerde bulundu: Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak. Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin. Meyve sebze yiyin. Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin. Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb. Hareket edin ve evinizde spor yapın. S/igarayı bırakın. Bol su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu