PÜF NOKTASI

KAHVE’NİN FAYDALARI, KAHVE İÇENLER’İN VÜCÜDÜNDA OLANLAR

Güne kahve ve tatlı bir şeyle mi başlıyorsun? Araştırmalar, öğrenme yeteneklerinizi geliştirebileceğini, konsantrasyonunuzu geliştirebileceğini ve hafızanızı geliştirebileceğini göstermiştir. Barselona Üniversitesi’nden bilim adamları, beynin kafein ve glikozun “etkisi altında” daha verimli çalıştığını gösterdiler. Dahası, başka birçok faydası vardır.

Azaltılmış kalp hastalığı riski

Kalp damar sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa günde 3 fincan kahve içmeyi deneyebilirsiniz. Araştırmacılar, anormal kalp ritimleri ile kafein alımı arasındaki bağlantıyı araştırdılar. JACC: Clinical Electrophysiology’de yayınlanan sonuç, test edilen 230.000 denek arasında bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Düzenli olarak kahve içen kişiler arasında, atriyal fibrilasyon riski, sık sık kahve içmeyenlere göre önemli ölçüde daha düşüktü.

Seni daha mutlu eder

Sabahları bir fincan kahve size daha fazla enerji verir ve uyanmanıza yardımcı olur. Ama bunun sizi mutlu edebileceğini biliyor muydunuz? Araştırmacılara göre günde bir fincan kahve içmek, içerdiği antioksidanlar sayesinde depresyon riskini azaltıyor.

Daha düşük diyabet geliştirme riski

Geniş çaplı bir araştırma, günde 7 fincan kahve içenlerin, günde sadece 2 fincan içenlere kıyasla diyabet riskini yüzde 50’ye kadar azalttığını buldu.

Alzheimer hastalığına karşı korur

Günde tam olarak bir fincan kahve Alzheimer’ı önleyecektir. Araştırmacılar, kafeinin Alzheimer ve bunamayı engellemediğini, ancak hastalığı kontrol altında tuttuğunu belirtiyor.

Daha dost olursun

Amerikalı bilim adamları birkaç kişi üzerinde bir deney yaptı. Bir fincan kahve verildi. Kahve içenler yabancıya karşı daha dostça ve toplantı sırasında daha mutlu oldular.

Kansere karşı korur

Bazı araştırmalar, hiçbir şey tutarlı bir şekilde kanıtlanmamasına rağmen kahvenin kanser riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Live Science’a göre, diğer şeylerin yanı sıra bir çalışma, günde dörtten fazla porsiyon kahve içen kadınlarda uterus kanseri gelişme riskini hiç kahve içmeyen kadınlara göre yüzde 22 oranında azalttığını buldu.

Hayatını kurtarabilirsin

Bilim adamları, iki fincan kahvenin karaciğer sirozundan muzdarip insanlar için bir fark yaratabileceğini gözlemlediler. 430.000 katılımcı ile toplam dokuz çalışma yapılmıştır. Genel olarak, kahve içenlerin, özellikle a’lkol tüketenler arasında siroza karşı daha iyi korumaya sahip oldukları bulunmuştur.

Parkinson hastalığına karşı korur

Artık her gün kahve içmenin sağladığı birçok harika sağlık yararından bazılarını biliyorsunuz. Hiç kahve içmiyorsanız, belki de günde bir fincanla başlamayı düşünmelisiniz…? Bu bilgiyi paylaşın, böylece tüm arkadaşlarınız kahve içmenin inanılmaz sağlık yararlarını keşfedebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu