SAĞLIK

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliği (Anemi)’nin belirtileri

Daha Ziyade Kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık olan demir eksikliği tıp dünyasında anemi olarak adlandırılıyor. Çeşitli belirtiler ile kendini gösteren bir hastalık olan demir eksikliğinden muzdarip olup olmadığınızı sık görülen belirtilere göre anlayabilirsiniz. İşte demir eksikliğinin en sık görülen belirtileri..

Eğer Tedavi edilmezse daha büyük bir rahatsızlığa dönüşecek olan demir eksikliği daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık türü. Birçok belirtisi bulunan demir eksikliği sorununa günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak dikkat etmelisiniz. İşte demir eksikliğinde görülen belirtiler..

Yorgunluk

Demir eksikliğinin en sık görülen belirtisi yorgunluk. Hiçbir sebep olmadığı halde kendinizi sık sık yorgun hissediyorsanız bunun sebebi demir eksikliği olabilir.

Soluk cilt ve saç dökülmesi

Cilde sağlıklı bir pembe rengini veren madde hemoglobin, demir eksikliği durumunda yeteri kadar üretilemez. Bu durum soluk bir cilt yapısına neden olabilir. Saç dökülmesi de anemi hastalığı göstergeleri arasında yer almaktadır.

Nefes darlığı

Kırmızı kan hücreleri içinde sınırlı sayıda hemoglobin olması durumunda nefes darlığı sorunu ile karşılaşmanız normal bir durum. Bu sorun anemi nedeniyle kaynaklanıyor olabilir.

Baş dönmesi ve baş ağrısı

Demir eksikliği durumunda beyne yeterince oksijen gitmez ve bu durum ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Baş dönmesi de demir eksikliğinde görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Kalp çarpıntısı

Düşük hemoglobin değerlerinin oksijeni kalbe ve vücudun diğer organlarına taşımakta zorlanması durumunda kalp çarpıntısı sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Kırılgan tırnaklar

Demir eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden birisi de kırılgan tırnaklar. Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa demir eksikliği sorunundan muzdarip olduğunuz anlamına gelebilir.

Dilin şişmesi

Dilde meydana gelen şişlikler ve ağrılar demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Ağzın kuruması ve dudak kenarında görülen kırmızı çatlaklar da anemi sonucu ortaya çıkmış sağlık sorunları olabilir.

Karın ağrısı ve idrarda kan olması

Kırmızı kan hücrelerinin parçalanma ve sonrasında idrarda dağılması sonucunda idrarda kan görülebilir. Bu durum özellikle sıkı bir biçimde egzersiz yapan kişilerde görülebilir.

Bacaklarda ağrı

Vücutta demir eksikliği olması bacaklarda ağrıyı tetikleyebilir. Huzursuz bacaklar olarak da adlandırılan bu durum bacaklarda ağrı görülmesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu