PÜF NOKTASI

İşte Saç dökülmesini önleyen besinler?

Çevresel ve genetiksel faktörlerden dolayı dökülen saçlarınızı onaracak bazı besinler vardır. Sizler için saç dökülmesini önleyen E vitamini bakımından zengin olan besinleri derledik. İşte saç dökülmesini önleyen besinler…

Demir eksikliği, mevsimsel değişiklik ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olur. Ancak uzun süreli dökülmeler ciddi sağlık sorunlar ve vücutta vitamin eksikliğinin habercisi olabilir.

PEKİ, SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER NELERDİR?

E vitamini bakımından en zengin olan besin zeytindir. Saçın yapısını koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan zeytin, aynı zamanda parlaklık kazanmasını da sağlar. Zeytin yağı saç derisinde bulunan hasara uğramış hücreleri de yenileyerek dökülmeye neden olan etkenlerin riskini azaltır.

Çinko açısından zengin olan istiridye, saç dökülmesini önleyen bir diğer etkili besindir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde saç hücrelerinde deforme olmuş hücreleri azaltarak güçlenmesini destekler.

E vitamini bakımından zengin olan diğer besin ise Soyadır.

Karışık kuruyemiş saç dökülmesini önler. İçerdikleri Omega-3 yağ asidi saçların dökülmesini engellerken, çinko ise saçların daha parlak görünmesini sağlar.

A vitamini bakımından zengin olan havucun gözler dışında saçlara da faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. A vitamini saç köklerinin hacmini artırarak koparak dökülmeleri önlemede etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu