HİKAYELER

KARI KOCA ARASINDA

Adamın birisi karısı ile hiç geçinemez. Her gün basit şeyler yüzünden tartışma çıkarırlar. Bu tartışmalar büyüdükçe evlilik Bitme noktasına gelir. Zaman içerisinde bu münakaşaların içine iki tarafın aileleri de karışır iyice kangrene dönüşür…Bu şahıs bir gün perişan bir hâlde, istişare etmek için ilim ehli, herkes tarafından sevilen, sözüne güvenilen bir zata gidip durumu anlatır, hanımından boşanmak istediğini söyler. O zat, ona; Artık ayrılsan da fark eden bir şey olmaz. Şurada bir ay kadar ömrün kaldı, ne istiyorsan yap! der… Bu sözü duyan adam şoke olur, rengi atar, yine perişan bir durumda çıkar gider… Rastladığı tanıdıklarıyla helalleşmeye başlar. Eve gider ağlamaklı haliyle, Hatun gel, bunca zamandır seni çok üzdüm ve sana iyi kocalık yapamadım. üstelik çok kabalık ettim, ne olur beni affet, bana hakkını helal et der.

Hanımı;

Allah Allah, bu adama ne oldu durup dururken İnşaallah hayra alamettir der ve yumuşar oda alt perdeden alarak,
bey, asıl sen hakkını helal et, bende seni çok üzdüm der. İkisi de başlar ağlamaya. Sonra adam, kavgalı olduğu kayın pederine gider derdini anlatır onlarla da helalleşir. Bu sükunetin hayra vesile olacağını anlayan kadında, kendi kayın validesine giderek barışır. Artık evde her gün cennet hayatı yaşarlar ve birbirlerini hiç üzmezler…

Ama, adam ö’leceğinden hiç söz etmemiştir hanımına bir ayın dolması için günleri sayar. Günler yaklaştıkça bunun iyiliği artar, geceleri de ibadet eder eve büyük bir huzur gelir.. Bu durum kendi taraflarını da çok mutlu eder.. Bir ay dolar. Ha bugün ö’leceğim ha yarın bir türlü ö’lmez! Kesin bir ay denmedi, bir ay kadar dedi galiba, belki birkaç gün daha vardır diye beklerken aradan hayli zamanlar geçer, günler haftalar derken adam ö’lmez..

Sonra o zatın yanına gider ve ben hala ölmedim der.

O zat: Hayrola ne ö’lmesi? deyince;
Siz bir ay kadar ömrün kaldı demiştiniz ya? o bir ay doldu çok zaman geçti ben hala ö’lmedim der.

O zat: Ben senin ne zaman ö’leceğini bilemem onu ancak Allah bilir.. Ama şunu biliyorum ki ö’lüm var, bir gün elbette ö’leceksin. Bir gün ö’lecek kişi kavga ile hayatını zehir etmez manasında söyledim. Şu andaki hayatından memnun musun der?

Adam: Evet çok mutluyuz hiç tartışmıyoruz, çok iyi geçiniyoruz der. O zat: Haydi geçmiş olsun der… Ve daha sonra ailenin 2 çocukları olur, gül gibi geçinip giderler.

İşte bütün mesele bu! ö’lümü unutmamak.

Bütün sıkıntılar nefse uyup, Allah’ın emirlerine uymamaktan gelir. Oysa uyumadan önce insan her gün bir defa olsun ö’lümü hatırlarsa, değil evdeki eşi, hiç bir kimseye karşı kötülüğü de kavgası da olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu