HABER

TÜRKİYE BUNDAN SONRA ARDI ARDINA DEPREMLERLE SARSILACAK

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İran’ın Hoy kentindeki depremin Van’da yıkıma ve 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmasının utanç verici olduğunu söyledi. Türkiye’nin ‘deprem yılları’ olarak adlandırdığı dönemden geçtiğinin altını tekrar çizen Ercan “Türkiye bundan sonra da ardı ardına deprem haberleriyle sarsılacak” dedi.

Deprem uzmanı Jeofizik Yüksek Mühendisi, İTÜ Maden Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Van’da yıkıma ve ölüme sebep olan İran’ın Hoy kentindeki depremle ilgili “Bu büyüklükteki depremin Türkiye Cumhuriyeti’nde ö/ldürücü olması utanç vericidir. Buradaki halkımızın oturdukları yapılar 3 bin 500 yıl önceki Hitit dönemindeki yapılardan daha kötüdür” ifadelerini kullandı.

‘DEPREM YILLARI’

Türkiye’de beş yıldır 2019-2022 arasının ‘deprem yılları’ olacağını sürekli yinelediğini söyleyen Ercan, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu depremler ola geliyor. Türkiye bundan sonra da ardı ardına deprem haberleriyle sarsılacak” dedi.

“DEPREMLE RAHATLIYOR”

Akhisar, Manisa, Sındırgı, Bigadiç, Balıkesir arasında gerginliği 15 yıldır izlediklerini, bu gerginliğin 6 ya da daha büyük bir depremle boşalmasını beklendiğini ve sarsıntıların süreceğini söyleyen Ercan şunları ifade etti:

  •   Ancak bu büyüklükte deprem olmadı. Bu aslında Akhisar için çok olumlu bir olay. Türkiye depremlerinde çok az rastladığımız bu durumda, bölgedeki gerginlik daha küçük depremlerle boşalıyor.
  •   Orta-küçük büyüklükteki bu depremler; Balıkesir, Manisa ile İzmir’de korku yaratıyor. Şükretsinler ki 6- 6,5 Richter büyüklüğünde bir depremde olmadı. Buradaki gerginlik boşalma dönemine girdi.
  •   Depremler gün geçtikçe düşüyor. Deprem odağı da Manisa’ya doğru kayıyor. Bu durum ikinci olumlu bir gelişme. Kuzeye doğru gelişmiş olsa, Sındırgı, Bigadiç arasında Simav göçüntü kırığıyla kesişecekti. Bu kesişmenin yaratacağı deprem büyüklüğü 6’dan daha büyük olurdu.

YAPI NİTELİĞİ VURGUSU

Hoy depremin İran yerine Başkale köylerinde ö/lümcül olduğuna dikkat çeken Ercan şöyle devam etti:

  •  Bu depremin Richter büyüklüğü 5.9, Mercalli-Cancani yıkım gücü 7 oldu, yıkımcıl, ayrıca ö/lümcül (9 kişi) oldu. İlginç olan, aynı deprem İran’da yaklaşık 4-5 yıkım gücünde duyuldu. Bunun ana nedeni İran’daki Sosyo- ekonomik koşulların, yapı niteliğinin köylerde bile daha iyi olmuş olmasıdır.
  •   Van’daki deprem ile Akhisar depremin büyüklükleri de aynı olmasına karşın yıkım gücü Van’da 7, Akhisar’da ise 3 oldu. Neden? Bütün sorunların yanıtı burada yatıyor. Neden aynı büyüklükteki deprem, Doğu Anadolu’da 7 gücünde 9 kişi ö/ldürürken, Akhisar’daki hiçbir yapı yıkılmıyor, ö/len yok.
  •  21. Yüzyılın deprem ayıbı; 5,9’luk depremde 9 kişinin ö/lmüş olmasıdır. Bu büyüklükteki depremin Türkiye Cumhuriyetinde ö/ldürücü olması utanç vericidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı