fbpx
HABER

ÖNCE DEPREM ARKASINDAN TAYFUN! SON 60 YILIN EN BÜYÜĞÜ…

Son 60 yılın en Güçlü tayfunu olacağı tahmin edilen Hagibis nedeniyle Japonya’da 6 vilayette a-cil durum ilan edildi. Tarihi bir tayfunla b-oğuşan Pasifik A-teş Çemberi üzerindeki adalar ülkesi Japonya, 5.3 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Japonya’da Hagibis Tayfunu’nun, aşırı yağış ve güçlü rüzgarlar eşliğinde Şizuoka vilayetinde karaya ulaştığı bildirildi. Kyodo’nun haberine göre, Hagibis Tayfunu, Japon takımadalarının en büyüğü Honşu’nun güneyindeki İzu Yarımadası’nda karaya ulaşarak, güçlü rüzgarlar ve yağışla etkili olmaya başladı.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Japonya Meteoroloji Ajansının 1958’den bu yana görülmeyen yoğunlukta yağmur getirebileceği uyarısını yaptığı tayfun nedeniyle, Tokyo ile Gunma, Saitama, Kanagava, Yamanaşi, Nagano ve Şizuoka vilayetlerinde a-cil durum ilan edildi.

Tayfun Chiba, Fukuşima, Mie ve Miyagi vilayetlerinde etkili oluyor.

Bu vilayetlerde görülmesi muhtemel aşırı yağış nedeniyle en az 3 milyon kişinin tahliyesi tavsiye edildi. Tokyo ve çevresindeki tren seferlerinin büyük çoğunluğu iptal edilirken, çok sayıda havalimanı da geçici olarak kapatıldı.
Yetkililer, başkentteki Tama ve Arakawa nehirleri dahil bazı nehirlerde su seviyesinin t-e-hlikeli şekilde yükseldiğini aktardı.

---Sponsorlu Bağlantılar---

CHIBA’DA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Diğer yandan, eylül ayında da Faxai Tayfunu’nun etkili olduğu Chiba vilayeti yöneticileri, bir evin tayfunun yol açtığı hortumda yıkıldığı, 50 yaşlarında bir kişinin evin yanında ters çevrilmiş arabanın içinde ö-lü bulunduğunu bildirdi.Ülke genelinde, tayfunun yol açtığı olaylarda en az 50 kişi y-aralandı.Tokyo Elektrik Enerji Şirketi Holdinglerinden yapılan açıklamada da Chiba’da 770 bin eve elektrik verilemediği kaydedildi.

5,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Diğer yandan tayfun karaya ulaşmadan hemen önce, 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin Chiba kıyısının 55 kilometre açığında meydana geldiğini açıkladı.Beraberindeki rüzgarların hızı saatte 216 kilometreye kadar varan Hagibis, saatte 35 kilometre hızla Japonya’nın kuzeyine doğru hareket ediyor.

Tayfun nedeniyle Dünya Ragbi Şampiyonası maçları, konserler ve çok sayıda etkinlik de iptal edildi.Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 17 bin güvenlik gücü hazır bekletiliyor.Tokyo metropolitan bölgesinde 1958’de etkili olan Ida Tayfunu, bin 200’den fazla insanın ö-lümüne, yarım milyon evin su altında kalmasına yol açmıştı.

---Sponsorlu Bağlantılar---

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Sayfa Okuyucu Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
error:
Kapalı
Kapalı