HABER

MUCİZE DOKTOR’UN ADİL HOCASINDAN SAMİMİ AÇIKLAMALAR!

Son olarak ‘Mucize Doktor’ dizisinde televizyon izleyicileriyle buluşan oyuncu Reha Özcan, “Türkiye artık kendisine sunulan kadere t*epki gösteriyor.” dedi. Özcan Ecevit, Che Guevara ve Fidel Castro’yu oynamak istediğini anlattı.

‘Mucize Doktor’ adlı dizide iyi kalpli başhekim Adil rolünü canlandıran tiyatrocu Reha Özcan dizisi, tiyatro hayatı, çocukluğu ve Türkiye gündemine dair soruları yanıtladı.

Türkiye’nin gündemini değerlendiren Özcan, “Türkiye artık kendisine sunulan kadere tepki gösteriyor. Ekonomik ve siyasi politikalara ya da gündelik hayattaki sosyolojik baskıya karşı boyun eğmiyor.
Hem katalizör hem yol gösterici anlamında sanatın görevi çok önemli. Yaşama sevincini ve keyif alanlarını genişleten önerilerle sanat, şu andaki Türkiye’ye çok faydalı olacak.” diye konuştu.

Özcan kendisini en çok üzen şeyin ise anlamlandıramadığı savaşlar, ekonomik krizler, üretimin yavaşlaması, insan hayatının vergilerle daha da zor hale getirilmesi ve ekonomik gelirin her geçen gün daha da düşmesi olduğunu söyledi.Sosyal medyayı tehlikeli bulmadığını söyleyen Adil, “Sonuçta sosyal medya, sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir yapı. Oradaki her şeyi ciddiye almamak gerekiyor. Tehlike başka yerlerde, bunlar tehlike değil.” diyerek başka konulara dikkat çekti.

Genç oyunculara da değinen Özcan çok iyi oyuncuların olduğunu söyledi fakat, “Ama bu şöyle bir şeydir: Bir konservatuar sınıfı düşünün. Eğer ortalamanın üzerinde bir konservatuvarsa ve 40 öğrencinin yüzde 10’u başarılı olursa bu gelecek için büyük başarıdır. Vasat bir okulda da bu oranı yüzde 1’e düşürebilirsiniz.” dedi.

Özcan kendine öre özürlüğü tanımladı: Benim için özgürlük; hayal ettiklerini yaşama, yaşama uyum sağlama ve bunun olumlu karşılıklarını görebilmektir.

Özcan’a canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı denildiğinde ise, “Birçok lideri oynamak isterdim ama seçmem gerekirse Türkiye’den (eski başbakan) Bülent Ecevit’i dünyadan da (Küba devrimi liderleri) Che Guevara ve Fidel Castro’yu oynamak isterdim.” dedi.

Reha Özcan kimdir?

Ragıp Reha Özcan, 5 Temmuz 1965 tarihinde Bingöl’de dünyaya gelmiştir. Kendisi gibi oyuncu Serhat Özcan’ın kardeşidir.

1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Profesyonel tiyatro hayatına, 1987 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda başlamıştır. 1990-91 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu’na atanmıştır. 1992-93 sezonunda İstanbul Antalya’ya yerleşmiş ve meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu’nda devam etmiştir.Akdeniz Üniversitesi’nin Tiyatro Kulübü’nü yönetmen olarak çalıştırmıştır. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda yönetmenlik yapmıştır. 2010-2011 sezonunda, Bedensiz Kadın oyunu ile tekrar İstanbul Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur.

Tiyatro aktörlüğünün yanı sıra, sinema ve televizyon çalışmaları da yapmıştır. Rol aldığı Bahtı Kara filmi ile birçok ödüle aday gösterilmiş ve ödül sahibi olmuştur. 2016 Ekim ayında ise Devlet Tiyatroları’ndan emekli olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı