HABER

MANİSA’DAKİ DEPREMLERLE İLGİLİ RAHATLATAN AÇIKLAMA

Son Zamanlardaki Manisa ve çevresinde yaşanan depremlerle ilgili çok kritik bir açıklama geldi. 9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’nın Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde yaşanan depremleri değerlendirirken iyi bir haber de verdi. İşte Prof. Dr. Hasan Sözbilir’in deprem ile ilgili açıklaması

Manisa depremleri ile ilgili açıklama Büyük depremi önlüyor…

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’nın Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde yaşanan depremlerin daha büyük bir depremin önleyicisi olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Akhisar’ın Depremselliği panelinde Manisa’da 32 diri fay segmenti olduğunu, bölgede 22 Ocak’tan itibaren deprem fırtınası yaşandığını Bu depremlerin sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, Şu anda Gelenbe fayı ile Soma-Kırkağaç fayı arasındaki bölümlerde kırılmalar gerçekleşiyor ama Gelenbe fayının kendisi bir bütün olarak duruyor. O fay 6,9 büyüklüğünde bir depremi üretme potansiyeline sahip. O faya doğrudan bir enerji aktarılırsa iyi bir sonuç çıkmayabilir. Şu anda öyle bir gidişat görmüyoruz ama bu olası bir şey dedi.

bölgede daha önce yıkıcı depremler yaşandı, Hasan Sözbilir şunları söyledi:

Şu anda 5, 4 ve 3 kuvvetinde gelişen depremler aslında geçmişte daha yıkıcı bir şekilde çalışmış. Şu an çok sayıda deprem fırtınası yaşanması, birden fazla fayın birbirini kırarak enerjiyi boşaltması bizim için yaşamsal anlamda daha büyük bir depremin önleyicisi olarak bir artı olabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı