HABER

İNSANÜSTÜ ÇABA, ÇİNDE DEVASA CORONAVİRÜSÜ HASTANESİ 10 GÜNDE YAPILDI

Çin’in virüs mücadelesi son sürat devam ediyor. Virüsün merkezi olduğu düşünülen Wuhan’dan sonra virüsten en çok etkilenen Huanggang şehrinde Çin’in ilk coronavirüsü acil durum binası inşa edildi ve inşa yalnızca 10 gün sürdü…

Wuhan’ın 75 kilometre güney batısında yer alan Huanggang, yaklaşık 7.5 milyonluk bir nüfusa sahip ve coronavirüsü tarafından en sert şekilde v/urulmuş durumda. Huanggang da Wuhan ile aynı gün karantinaya alınmıştı.

Yerel saatle 10:30’da bir grup coronavirüsü hastası yeni hastaneye sevk edildi. Çin hükümeti coronavirüsü ile mücadele için Wuhan’da 2, Zhengzhou da ise 1 hastane daha inşa ediyor.

Yaşamı t*ehdit eden virüsün şu ana kadar Çin’de 131 kişinin öl/ümüne neden olduğu biliniyor. Dün Almanya virüsün ülkeye girdiğini duyurmuştu. Birleşik Arap Emirlikleri ise virüsten etkilendiğini açıklayan son ülke oldu.

2 GÜNDE BİN YATAKLI HASTANE

Çin’in ilk coronavirüsü hastanesi Wuhan şehri yakınlarında boş bir binanın gönüllüler ve işçilerin büyük çabasıyla sadece 10 gün içerisinde bin yataklı hastaneye dönüştürülmesiyle açıldı. Çin hükümeti hastanenin yapım aşamasındaki ve bitimindeki görüntüleri paylaştı.

Dabie Mountain adı verilen hastaneye enfekte hastalar nakledilmeye başlandı. Proje; inşaat firmaları, kamu hizmeti şirketleri ve paramiliter polis memurlarının ortak çabasıyla sadece 10 günde tamamlandı.

SARS SALGININDA DA AYNI YÖNTEM KULLANILDI

Şehrin Huangzhou Bölgesi’ndeki hastane binası aslında Huanggang Merkez Hastanesi’nin yeni bir kolu olarak inşa edildi ve mayıs ayında açılması bekleniyordu.

Yerel makamlar tamamlanmış ancak boş olan binanın sadece koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılmasına karar verdi. Yataklar gönüllüler tarafından kuruldu ve su, elektrik, internet gibi tüm detaylar eklendi.

Ülkede inşa edilen tüm hastaneler “geçici hastane” olarak planlanıyor. Ülke bu yöntemi 2003 yılında yaşanan SARS salgınında da kullanmıştı. SARS ile mücadele için 7 günde hastane inşa edilmiş yalnızca 2 ay kullanılmıştı.

500’ün üzerinde işçi, düzinelerce inşaat makinesi 10 gün boyunca gece gündüz projenin tamamlanması için çalıştı.

6 BİNİN ÜZERİNDE ENFEKTE İNSAN VAR

Coronavirüsü 131 kişiyi ö/ldürdü, dünya genelinde şu ana kadar 6 bin insana bulaştı.

Huangangg’ta dün 4 kişi daha virüs nedeniyle yaşamını yitirdi, 213 yeni enfekte hasta sağlık kuruluşlarına başvurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı