HABER

DÜNYAYI SARSAN CORONAVİRÜS VİDEOSU, LABORATUVARDA MI ÜRETİLDİ

BREVET EP 1694829 B1

BU VİDEO’NUN SAHTE OLDUĞU ÜNİVERSİTE TARAFINDAN YALANLANDI..

Fransız 5 aktivist Kovid-19 ile ilgili patent belgelerine ulaştı. Aktivistlerin sözcüsü, Facebook’tan yayınladığı videoda virüsün laboratuvarda üretildiğini ve patentinin de çok önceleri alındığını söyledi.

İddiayı dünya gündeminin ilk sırasına taşıyan da söz konusu iddianın patent numaraları oldu. Resmi olarak virüsün 2003 yılında tescillenmiş olduğu, covid ve sars karışımı olduğu iddia ediliyor.

5 Fransız aktivist tarafından yapılan bulgulara göre koronavirüsün aşısı da çoktan hazırlanmıştı. Hatta bu aşı denenmiş ve sonuç vermişti. Aşının kızamık aşısına benzer olduğu söyleniyor. Bugüne kadar Çin dahil hiç 0-9 yaş arası koronavirüsten ölüm olmaması da buna delil olarak gösterildi. Zira çocukların hepsi kızamık aşılı olduğundan virüs onları etkilemiyor.

Virüsü üreten ise Fransa’nın dünyaca ünlü bir enstitüsü. Eski Fransa Sağlık Bakanı’nın da ismi olayda geçiyor. Aktivist, dünyanın kandırıldığını söyleyerek virüsle ilgili bazı belgelerin silinmeden verdiği resmi internet sitelerinden indirilebileceğini ileri sürdü.

YALANLAMA DİREKTÖRDEN GELDİ

Sosyal medyada gündemi değiştiren bu video ile ilgili en net yalanlama ise Pasteur Enstitüsü’nden geldi. Kurumun resmi Facebook sayfasında paylaşılan açıklamada, Virüs ve Bağışıklık Sistemi Araştırmaları Direktörü Profesör Olivier Schwartz iddiaları yalanladı. Schwartz, “Kovid-19’un genomunu analiz ediyoruz ve onaylanmış koronavirüs vakalarından alınan örnekler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Pasteur Enstitüsü’nün bilim insanlarının enfeksiyona sebep olan virüse erişimleri var. Virüsün izolasyonu, hastalığın çaresi ve ilacını oluşturmak için önemli bir adım” dedi.

Profesör Schwartz cuma günü yayınladığı açıklamada, “Kurumumuzun virüsü ‘icat ettiği’ne dair iddialar gerçeği yansıtmıyor. Amacımız bir çare bulabilmek için virüs üzerinde çalışarak onu izole etmek” dedi.

BELGE DE YANLIŞ

Fransız basınında yer alan haberlerde ise ismi açıklanmayan komplo teorisyeninin iddiasının gerçek olmadığı belgelerle kanıtlandı. Zira komplo teorisyeninin gösterdiği patent, Kasım 2002 ile Temmuz 2003 yılları arasında 28 ülkede 774 kişinin ölmesine sebep olan SARS hastalığı için alınmış bir patentti.

Patentte adı geçen SARS-CoV olarak geçen hastalık günümüzde panik yaratan Covid-19 değil SARS hastalığını gösteriyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı