HABER

DÜNYA METEOROLOJİ BİRİMİNDEN BU SENE YAZ AYLARI..

Tüm Dünya’yı etkisi altına alana koronavirüs halen etkisini sürdürürken, diğer yandan Dünya Meteoroloji Örgütü’nden çok önemli bir açıklama geldi…BM’ye bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü’nden yapılan açıklama, yaz aylarındaki önemi belirtiyor ve koronavirüs sonrasında insanlığı bekleyen yeni t/ehdidi ortaya koyuyor. Bu yılın başından beri yapılan ölçümlerin 2020’de kuzey yarım kürede sıcaklık rekoru kırılabileceği dile getirilirken, koronavirüse önlem alınmasını zorlaştırabileceğine de dikkat çekildi.

İnsanların korunması için şehirlerin ve diğer yerleşim bölgelerinin aşırı sıcaklara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğinin altı çizilirken, dışarıda şapka takılması, yeterli miktarda su içilmesi, el bileklerinin soğuk su ile ovulması hayati bir önem taşıyor.Bu görüntü Avrupa Uzay Ajansı tarafından çekildi. Koronavirüsle birlikte sürpriz şekilde Kuzey Kutbu uydudan bu şekilde görüntülenirken, ilk kez bilim insanları böyle bir manzarayla karşılaşıyor.

Daha önce Güney Kutbu’nda bulunan ozon tabakasının üzerindeki çatlakların koronavirüs nedeniyle büyük oranda kapandığı ortaya çıkmıştı. Ancak Kuzey Kutbu’ndaki bu görüntüne bilim insanları anlam veremedi. Güney Kutbu’nun aksine bu noktada ilk kez böyle bir şey görülüyor. Bilim insanlarının şaşırdığı taraf ise Kuzey Kutbu üzerinde bu büyüklükte bir deliğin daha önce hiç oluşmamış olması. Peki Kuzey Kutbu’nda neler oluyor? Ozon tabakası neden bu denli hızlıca büyüdü?

Ozon deliğinin bu kadar büyük olmasının başlıca sebebi olarak kutup bölgesindeki normalden daha düşük sıcaklıklar gösteriliyor. Bilim insanlarına göre kuvvetli rüzgarlar Kuzey Kutbu’nda oluşan ‘kutup girdabı’ içinde soğuk havayı h/apsederek sıcaklıkların düşmesine yol açtı. Bu gelişme de ozon tabakasının incelmesine sebep oldu ve bir süre sonra ozon tabakasında deliğe yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı