fbpx
HABER

Doğalgaz ve elektriğe üçüncü büyük zam!

Ağustos ve Eylül aylarında arttırılan doğalgaz ve elektrik fiyatları, 1 Ekim 2018 tarihinden geçerli olmak üzere bir zam daha gördü. Reuters hesaplamalarına göre üç zammın ardından elektrik ve doğalgaz fiyatı Temmuz sonuna kıyasla toplam yüzde 30, sanayi için yüzde 48 yükselmiş oldu. Buna göre aylık 200 TL doğalgaz faturası ödeyen bir vatandaş bundan sonra 260 TL fatura ödeyecek.

Elektrik ve doğalgaz faturaları yüzde 30 arttı

Doğalgaz ve elektrik fiyatları üç ay içinde üçüncü defa artırılırken, sektör kaynaklarına göre meskenlerde kullanılan doğalgaza ve elektriğe yüzde 9, sanayi için ise yüzde 18’in üzerinde zam yapıldı. Reuters’ın duyurduğu habere göre; BOTAŞ’ın, doğalgaza bugünden geçerli olmak üzere konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yaptığı bildirildi. Doğalgazın ardından bir zam da elektriğe geldi. Bugünden geçerli olmak üzere elektriğe konutlarda yüzde 9, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18 zam yapıldı.

En son doğalgaz fiyatlarına eylül ayında da konutlar için 9, sanayi için yüzde 14 zam gelmişti. Ağustos ayındaki zam oranları da konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 olarak gerçekleştirilmişti.

Doğalgaz ve elektrik fiyatları üç ay içinde üçüncü defa artırılırken, sektör kaynaklarına göre meskenlerde kullanılan doğalgaza ve elektriğe yüzde 9, sanayi için ise yüzde 18’in üzerinde zam yapıldı.

Reuters hesaplamalarına göre üç zammın ardından mesken için elektrik ve doğalgaz fiyatı Temmuz sonuna kıyasla toplam yüzde 30, sanayi için yüzde 48 yükselmiş oldu.

Enerji ve dağıtım sektörü yetkililerinin Reuters’a verdiği bilgiye göre konutta kullanıma yapılan yüzde 9 zammın yanı sıra sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 18.5, sanayide ve ticarethanede kullanılan elektriğin fiyatı sırasıyla yüzde 18.6 ve yüzde 18 artırıldı. Artışlar bugünden itibaren geçerli olacak.

Sektör kaynakları elektrik fiyatlarını artıran EPDK kararının bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasının beklendiğini kaydetti. Doğalgaz fiyat artışları ise kamu boru hattı işletmecisi ve gaz tedarik şirketi BOTAŞ tarafından yapılıyor.

Tüketici fiyatları enflasyonu yılın başından bu yana artış gösterirken bugünkü fiyat artışları enflasyonu daha da yukarı taşıyacak. Elektriğin enflasyon sepetinde yüzde 2.39, doğalgazın yüzde 1.44 ağırlığı bulunuyor.Kaynak:Sözcü

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. KENDİ KUSURUNU BAŞKALARININ ÜZERİNE ATMAK ve MÂDURİYET EDEBİYATIYLA KENDİNİ ACINDIRMAK İÇİN
    Gerici faşizan zihniyetin mensupları ekonomideki ve genel kamu yönetimindeki istikrarsızlığın nedenlerini “dış güçler”e atıyor ama ekonomiyi krizin eşiğine getiren beceriksizlikleri “dış güçler”in sergilemediğini (AB ve ABD dâhil) herkes biliyor. Tekadam parti devletinin beceriksizlikleri saymakla bitmez ama birkaç örnek verelim: * Bütçeden seçime yönelik popülist harcamalar, * kamu sektöründe savurganlık ve şatafat, * saray, makam arabaları, lüks lojman kiralamaları, * bankaların siyasi baskı altında haksız rekabet yaratmaları, * merkez bankasının göstermelik bağımsızlığı, * popülist krediler(KOBİ, esnaf) güvenilir bir projeye bağlanamadı, * kamuda liyakat sistemi yozlaştırıldı, * teknisyen okulları yerine imamhatip okulları yeğlendi, * kamu alt yapı yatırımları özelleştirildi, * devlet – piyasa arasında optimal dengeden uzaklaşıldı, * baskıcı ve bürokratik devlet uygulamasıyla sermayenin yurtdışına kaçmasına neden olundu, * hukukta Türkiye’nin 1950’lerde taahhüt ettiği Avrupa Konseyi Muktesebatından ve Venedik Komisyonu kararlarından uzaklaşıldı, * hukukun üstünlüğü esâsından uzaklaşıldı, * üretim ve ekonomi dışa bağımlı duruma getirildi…
    (Kaynak Yeniçağ: İstikrar için ne yapmalıyız? – Prof.Dr. Esfender KORKMAZ )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı