HABER

ÇİNDE GÖREV YAPAN HEMŞİRE DÜNYAYI ÇALKALADI

Vahşi hayvan ticaretini durduran Çin yönetimi, 56 kişiyi öldüren koronavirüsün doğadaki hayvanlardan insanlara bulaşmış olabileceğini resmen duyurdu. Sosyal medyada bir video paylaşan Çinli hemşirenin söyledikleri ise, dünyayı sarstı.

Dünyayı ürküten salgında can kaybı 56’ya çıktı, vaka sayısı ise 2000’i geçti. Koronavirüsün dünyaya yayıldığı Çin’de marketler, süpermarketler, restoranlar ve e-ticaret sitelerinde vahşi hayvanların ticaretini yasakladı.Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Ma Xiaowei hastalığa yol açan mikrobun vahşi hayvanlardan gelmiş olabileceğini söyledi, yayılma hızının güçleneceği uyarısını yaptı.Çinli yetkililer, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında hastalardan 324’ünün durumunun ağır olduğunu bildiriyor. Virüsten etkilendiğinden şüphelenilen kişi sayısı ise 2 bin 684.

Ancak Wuhan kentindeki bir hastanede görev yapan hemşirenin çektiği video, dünyayı çalkaladı. “Size gerçeği söylemek için buradayım” diyen hemşire şu ifadeleri kullanıyor: “Şu anda, Wuhan’ı da içine alan Hubei eyaletinde ve tüm Çin’de koronavirüs bulaşan insan sayısı 90 bin. Bu videoyu izleyenlerin dışarı çıkmamalarını söyleyebilirim.Hükümetin ne dediği umrumuzda değil. Sosyal medya aracılığıyla size gerçeği söyleyeceğim. Lütfen Wuhan’a maske, gözlük ve kıyafetler bağışlayın. Lütfen bize yardım edin.”

Son 24 saatte 688 yeni vaka tespit edildi, enfektelerle temas ederek müşahade altına alınan kişilerin sayısı ise toplam 21 bin 556’ya çıktı.Pekin yönetimi, salgını durdurmak için başkentin komşu şehri Tiencin’den yine diğer eyaletlere uzun yol seferleri yapan otobüs seyahatlerini askıya alıyor.

Hubey eyaletinde Vuhan’ın ardından çok sayıda ‘şehrin mühürlenerek’ kentte toplu ulaşımın durdurulmasının ardından, bugün itibarıyla Guandong eyaletine bağlı 5 milyon 600 bin civarında nüfusu olan Şantou şehri de mühürlenecek.Şantou’da bugünden itibaren tüm toplu ulaşım araçlarının yanı sıra durak merkezli ya da internet üzerinden hizmet veren ticari taksilerin çalışması yasak olacak.

Söz konusu yasak bugün yerel saat ile 14.00’ten itibaren başlayacak. Bununla birlikte yarından itibaren özel araç ve belirli malzemeleri taşıyan araçların dışındaki araçlar ve feribotların kente girişi yasaklandı.Virüsün Vuhan kentinden Çin geneli ve dünyaya yayılması üzerine Çin’deki 13 entte toplu ulaşım durduruldu. Bu şehirler, Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning, Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang, Cingmın, Huangşı, Dangyang, Inşı, Şiaogan.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için Çin’de Ay takvimi yeni yılı kutlamaları iptal edilirken, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping virüsün yayılma hızının arttığını söyledi. Jinping, durumun ‘çok ciddi’ olduğunu belirtti.Hubei yerel idaresine bağlı toplam on kent karantinaya alınmış durumda. Virüsün ortaya çıktığı düşünülen Vuhan’ı da kapsayan bu karantina bölgesinde yaklaşık 20 milyon kişi yaşıyor.

Bu kentlerde kafe, sinema, konser ve sergi salonları gibi yerler de geçici olarak kapatılmış durumda. Ancak Vuhan ve diğer karantina altındaki kentlerdeki marketlerde büyük kuyruklar oluştuğu, gıda stoklarının da azalmaya başladığı aktarılıyor.Vuhan kentinde sokağa çıkan herkesin yüz maskesi takması zorunlu hale getirildi. Kent sakinleri, yaşadıkları yerin ‘hayalet şehre’ dönüştüğünü ifade ediyor.Ancak Pekin’de bulunan BBC muhabiri Stephen McDonell, yüz binlerce Vuhanlının yeni yılı başka kentlerde kutlamak için çoktan yola çıkmış olduğunu söylüyor.

Virüsün kuluçka döneminin beş gün olduğu göz önüne alındığında, virüsü taşıyan kişilerin gittikleri yerlerde salgını yayma olasılıkları olduğu uyarısı yapılıyor.Yılın bu mevsimi, Çin’de milyonlarca kişinin aile ziyaretleri için şehir değiştirdiği bir dönem. Yetkililer, halka mümkün olduğunca seyahatleri sınırlandırmaları yönünde çağrı yapıyor.

Uluslararası haber ajansları, virüsün ortaya çıktığı Vuhan’dan dikkat çekici bir fotoğrafı dünyaya sevris etti. Söz konusu karede, başlatılan hastane inşaatında çalışan onlarca makine yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı