HABER

BAKAN EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İLLERİ AÇIKLADI

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan bakan Yaptığı açıklamada, koronavirüs sa/lgınında dünyada gelinen noktanın artık olayın başlangıç günlerini unutturduğuna dikkat çeken Bakan, hiç kimsenin dünyanın neresinde olursa olsun bu hastalık yokmuş gibi yaşayamayacağını belirtti.

İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor

“Dünya koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur” diyen bakan, “Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesidir” şeklinde konuştu.

Sizi halk sağlığı Sa*vaşının kahramanları olmaya davet ediyorum

Bugünlerin tahammül ve dirayet günleri olduğunu vurgulayan Bakan, “Bugünler geçicidir. Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz. Başaracağız, bundan şüphe duymuyorum. Bu bir halk sağlığı mücadelesidir. Hedefimiz bu mücadeleden en az can kaybıyla çıkmak, virüsü erken kontrol altına almaktır. Bu mücadele de virüse bu gücü tanımayalım. Sizleri bu mücadelenin kahramanları olmaya davet ediyorum. Bunu kendinizi izole ederek, koruyarak yapacaksınız” dedi.

“Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63”

Son 24 saatte yapılan test sayısının 14 bin 396 olduğunu söyleyen Koca, “Bugünkü vaka sayısı 2148. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63. İyileşen hasta sayımız ise 333” ifadelerini kullandı.

“Haftaya 20-25 bin aralığına çıkacağımızı düşünüyorum”

Test sayılarına ilişkin de tablo üzerinden bilgi veren bakan, her hastaya test yapılması gibi yanlış bir algının olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Günlük test kapasitemiz 15 bini buldu. Şu anda 71 merkezde çalışılıyor. 89 merkeze çıkmak üzere plan yapılmış oldu. Çin’den getirdiğimiz hızlı PCR devreye girdi. Elimizde ayrıca 1 milyon kit olduğunu daha önce söylemiştim. Biz hem merkez sayılarımızı arttırıyoruz, bunu çalışabilecek bütün merkezlere de izin veriyoruz. Haftaya 20-25 bin aralığına çok rahat çıkacağımızı düşünüyorum. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde ise 30 binli rakamları göreceğimizi söylemek istiyorum.”

“Hedef hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak”

“Hedefimiz hayatını k-aybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak” diyen Koca, “Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içerisinde ö/lüm oranımız şu an yüzde 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu ve bunu oranı daha aşağıya düşürme gayreti içerisinde olduğumuzu bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.

İl bazında vaka sayısında ilk sırada İstanbul yer alıyor

Virüsün görüldüğü illerin dağılımına ilişkin tabloyu değerlendiren bakan, şunları kaydetti: “Bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. O nedenle açıklamakta bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Burada görülen ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor.

En çok vaka görülen iller,

  • İstanbul
  • İzmir
  • Ankara
  • Konya
  • Kocaeli
  • Isparta
  • Sakarya
  • Adana
  • Bursa
  • Samsun

“Bölgesel sıkı tedbirler alınabilir”

Bakan Koca, bundan sonraki süreçte İl Pandemi Kurulları dahil olmak üzere bölgesel daha sıkı tedbirlerin alınabileceğini belirterek “Sağlık çalışanlarımıza, Bilim Kurulumuza güvenelim. Hastalığın yayılmasını, can kayıplarını önlemenin yolu tedbirdir. Önemli olan hareketliliği azaltmak, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması. Kendimizi izole edelim. Yuvamız, gücümüzdür. Dışarı çıkmayalım. Virüse fırsat tanımayalım” dedi.

“Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omuzunda”

DSÖ Avrupa Direktörünün Avrupa’da görülen vakaların yüzde 10’unun sağlık çalışanları olduğunu ifade ettiğini aktaran Koca, şunları kaydetti:

“Bunun sayısını vermek çok içimden gelmiyor, 601 kişi. Bütün sorumluluk, sahada bu arkadaşlarımızın omzunda. Özellikle koruyucu malzeme noktasında, eksiklik oluşturmama noktasında her türlü gayret içerisinde olduğumuzdan emin olun. Eğer bu anlamda herhangi birileri ‘ben malzemeye ulaşamıyorum’ diyorsa, lütfen bize ulaşsın. Bütün birimleri aşarak bize ulaşsın. Bu anlamda hiçbir eksiklik oluşturmayacağız. Sadece son bir haftada bizim dağıttığımız N-95 maske yaklaşık 4 milyon oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı