SAĞLIK

GÖZ ALTI MORLUKLARI’NIN SEBEPLERİ! MORLUKLARI GEÇİRECEK EN ETKİLİ YÖNTEM!

Göz altındaki morluk ve halka oluşmasının başlıca nedeni bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorundur. yrıca; yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ila-cların uzun süre kullanılması, dengesiz ve eksik beslenme, yaşlanma gibi sebepler de bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor.Estetik açıdan hiç de hoş görünmeyen bu morlukları belki makyaj hileleri ve kapatıcılarla gizleyebiliriz.

Ancak; bu görüntüden tamamen kurtulmak için, evde uygulayabileceğiniz etkili bir yöntemden bahsetmek isteriz.
Bu yöntemi, hücre yenileme ve yaşlanmayı geciktirme özelliği bulunan şifalı bitki zerdeçal ile gerçekleştirebilirsiniz.İyi bir anti-oksidan ve iltihap giderici özelliği olan şifalı bitki zerdeçal ile bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Sağlımız için oldukça faydalı olan zerdeçal, göz altında meydana gelen morluk veya koyu halkaları da kısa bir sürede yok edebiliyor. Şimdi şifalı bitki zerdeçal in bu mucizevi etkisinden bahsetmek istiyoruz.

Göz altı bölgesine uygulanacak maske için gerekli malzemeler:

 • 1 çay çaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı un
 • 1 çay kaşığı domates suyu
 • 1 kaç damla limon

Göz altı bölgesine uygulanacak maskenin yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından göz çevrenize halkalar şeklinde sürün. Bu şekilde 10 dakika bekletin, üzerini kapamayın. Süre dolduktan sonra soğuk suyla durulayın.Bu karışımı uyguladıktan sonra gözlerinizin altındaki mor halkalardan kurtulmuş, kırışıklıkların günden güne azaldığını, cildinizin tazelendiğini göreceksiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Güzelliğe gölge düşüren, göz altı morlukları, doğuştan olabildiği gibi çoğunlukla sonradan oluşur.Doğuştan ve sürekli olan, göz altı morluk ve halkaların nedeni, bu bölgedeki derinin ince ve narin oluşu, birde kılcal damarların deriye çok yakın olmasıdır.Ayrıca, yorgunluk , uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ila-cların uzun süre kullanılması, beslenme şekli, ilerleyen yaş, göz altı morlukların oluşmasına neden olur.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri:

<

* Kılcal damarların k-an sızdırması :

Göz çukurundaki kılcal damarlar, k-anı sızdırarak, sızan k-anın oksijene maruz kalmasına yol açıyor.Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine neden oluyor.

* Güneş ışınlarına maruz kalma :

Güneş ışınları, fazla miktarda melanin salgılanmasına yol açar. Melanin ise cildi koyulaştırır. En fazla da göz altları koyulaşır.

* Alerjiler :

Astım ve egzama gibi hastalıklar, göz altlarında morluk ve halkaların oluşmasına neden olurlar.

* İl-ac kullanma :

Bazı ila-cların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine neden olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor

* Dengesiz ve eksik beslenme :

Yeterli vitamin ve mineral alınmaması da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.

* Uykusuzluk ve yorgunluk :

Tüm yüzün daha soluk görünmesine neden oluyor. Bu da tabii ki, gözaltındaki halkaların daha belirginleşmesine yol açıyor. Ancak yorgunluğun ve uykusuzluğun yol açtığı bu durum, geçicidir.

* Yaşlanma :

Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

 • Güneşten koruyucu kremler kullanın. Göz ve çevresini koruyucu gözlük takın.
 • Bol su için. Tuzu azaltın. Bol, bol balık, sebze ve meyve tüketin.
 • Düzenli uyku uyuyun.
 • Al-kol ve s-i-g-a-r-a kullanmayın.
 • Yüksek yastıkla uyuyun.
 • Vitamin K içeren göz çevresi krem kullanın.
 • Retinoidli göz kremleri kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu