BİTKİLER

Evinizde Aloe Vera Bulundurma’nın Yararları

Aloe vera çok faydalı bir bitkidir ve sağlık için inanılmaz faydaları vardır.Aloe vera cildiniz için en iyi doğal ilaçlardan bir tanesidir. Evinizde aloe vera bulundurmanın yararları saymakla bitmez.Aloe Vera Bulundurmanın Yararları Nelerdir?

1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu üç malzemeyle bir içecek hazırlayabilirsiniz:

  • 1 adet aloe vera yaprağı
  • 1 bardak su
  • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Yapmanız gereken ilk şey, aloe vera yaprağını tüm sivri uçları gidene kadar yıkamaktır. Bütün malzemeleri bir yerde birleştirin. Blenderda karıştırabilir ya da bir çatalla ezebilirsiniz. İşte bu kadar basit!

2. Saç sağlığınızı iyileştirir:

Aloe veranın özellikleri saçlarınızın sağlığını korumanıza yardımcı olur. Bu bitkinin suyu, saçları güçlendirerek uzamayı teşvik eder. Bunun yanı sıra saçlarınızı ışıltılı hale getirerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Pek çok kişinin istediği de tam olarak budur.
İstediğiniz saçı elde etmek için, aşağıdaki adımları izleyerek ve aşağıdaki malzemeleri kullanarak bir saç maskesi hazırlamanız yeterlidir:

  • Aloe vera yaprağı
  • 1 yemek kaşığı badem yağı

Yapılışı

Yaprağı dikey olarak bölün ve ince bir şekilde kesin. Aloe vera jelini badem yağıyla karıştırın. Son olarak, karışımı saçınıza uygulamanız gerekecek. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın.

3. Cilt için inanılmaz faydaları vardır

Eğer aloe veranın en önemli faydasından bahsetmemiz gerekseydi, bu cilt için kullanabileceğiniz en iyi doğal ürün olması olurdu.

Aloe vera cildi nemlendiren, esnekliğini artıran ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki sayesinde lekelerin oluşmasını çok basit bir şekilde önleyebilirsiniz.

Aloe vera losyonu yapmak için kullanabileceğiniz maddeler aşağıdaki gibidir:

  • 100 gram aloe vera suyu
  • 3 yemek kaşığı su
  • 5 yemek kaşığı alkol

Uygulanışı

Losyonun etkili olabilmesi için her gün yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 dakika bekletin, yıkayın ve daha sonra bir nemlendirici uygulayın.

4. Güneş yanıklarından korur:

Mükemmel bir cilt nemlendiricisi olmasının yanı sıra, sizi güneş yanıklarından da koruyabilir. Cildinizdeki yaraların ya da yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak bir şey arıyorsanız, aloe vera sizin için ideal olacaktır.

Aloe vera içeren bir karışımı satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bitkiden bir yaprak alın jelini çıkarın ve etkilenen bölgenin üzerine uygulayın.

5. Bağırsak floranızın sağlığını korur

Aloe vera sadece harici kullanımlar için etkili değildir, aynı zamanda bağırsak florasını iyi durumda tutmak için de yararlıdır. Aloe vera suyu, mide ve bağırsaktaki mukus zarını sakinleştirerek irritabl bağırsak sendromunu rahatlatmaya yardımcı olur.

Sadece günde iki kez 30 ml aloe vera suyu içerek bu rahatsız edici durumun semptomlarını azaltabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, aloe vera bitkisi ciddi mide ülserine neden olan bir bakteri olan Helicobacter pilori’yi azaltmaya yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir.

6. Kan şekeri seviyelerini düşürür Bu aloe veranın en güçlü özelliklerinden bir tanesidir ama çok bilinmez. Aloe vera diyabetli hastalarda kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Kandaki şeker miktarını kontrol etmeye yardımcı olan bu bitki tip 2 diyabet hastaları için özellikle yararlıdır. Ancak, insanlar aloe vera’yı dikkatli bir şekilde almalıdır. Bundan önce bir uzmana danışmak en iyisidir çünkü bazı durumlarda aloe vera takviyelerinin sürekli kullanımı karaciğer sorunlarına yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu