HİKAYELER

Dillendirmediği çok şey bıraktı arkasında: Barış Akarsu !

O bir günde 3 ilkokulda konser verip bunu sessizce yaparak okulların doğalgaz borçlarının, çatı tamiratlarının vb. giderlerinin ödenmesini sağlayıp arkasında bir dolu mutlu çocuk bırakmış bir adamdır. Dillendirmediği çok şey bırakmıştır arkasında…

Yusuf Sami Atılgan Kardeşimizin Barış Akarsuyla Bir Anısı :

Üniversiteyi yeni kazanmıştım. Babamın pek durumu yoktu, ben de biraz para biriktirmek için yazın Bodrum’ a gittim. Bir arkadaşım bir mekanda çalışıyordu, ben de orada işe başladım. Onu ilk kez orada gördüm. Sahneye çıkıyordu, daha yeni yeni tanınıyordu ama..Sabah oldu, sahnesi bitti, yanımıza geldi ;
Dostum gel otur gel dedi.Ben utana sıkıla abi iş var dedim.Ya gel sen, sonra yaparız beraber dedi.
Oturdum kimsin bakalım sen, adın ne? dedi..Yusuf dedim.Ekmek kuyunun dibindedir Yusuf dedi.Gülümsedim
Okuyorum abi, para lazım dedim..Aferin dedi..İyi geceler bile demeden gitti..Sonra hemen hiç selam bile vermeden 2 ay geçti..Ben babamı kaybettim abi orada çalışırken.Memlekete gittim.Mersin’ e.
Baktım kalabalıkta biri var, siyah deri mont, gözlüklü.Yaklaştı yanıma, olur Yusuf olur..
Hayat bu, kuyudan çıkmaya gayret et sen hep dedi..Gitti..

Kardeşime bir zarf bırakmış, içinde biraz para ve bir mektup var, bir de banka hesap cüzdanı..Bütün eğitim masrafların bana ait, kimseye söz etmek yok.
Etmedim abi, kimseye bir şey demedim…O günden sonra abim, babam, her şeyim oldu o benim..
Evlendim, oğlum var bir tane, adı Barış.sözlerine ekledi.

Volkan Aslan İsimli Bir Vatandaşımızın Barış Akarsuyla ilgili Anısı

İzmir Yeşilyurt’ta oturan lösemi hastası Yiğit Ali Aslan’ın babası Volkan Aslan, Konak’tan vapura binip gittiği Karşıyaka’da Barış Akarsu ve yardım organizasyonunda yer alan söz yazarı Metin Sözüçetin’i gördü. Etrafını hayranları saran sanatçıya konuyu açmak istedi ise de yardım gelmeyeceğini düşünerek bir şey demeden stres atmak için tek başına yürümeye devam etti. Bir süre sonra fikir değiştirerek geri döndüğünü belirten Volkan Arslan, bir fırsatını bulup içinde bulunduğu durumu sanatçıya anlattı.

Metin Sözüçetin ve Akarsu, Volkan Arslan’a telefon numaralarını vermek istediklerinde “Yardım etmek isterseniz sizin beni aramanız iyi olur, sizi tekrar rahatsız etmek istemem” cevabını alınca babanın telefon numarasını aldılar.

Sanatçı, o günlerde yaptığı araştırmada adı geçen hastanede 22 lösemili çocuğun yattığı öğrenerek yardım etmeye karar verdi. Hastane ziyaretinin ardından sponsorlardan toplanacak ve çıkarılacak albüm gelirlerinin 22 çocuk için kullanılacağı Barış Duygusu adlı bir şarkı yarışması düzenlendi. Mayıs ayı ortalarında Kervansaray Otel Bodrum’da yapılan yarışmaya katılanlar Metin Sözçetin’in sözlerini yazdığı eserleri seslendirdi. Haziran ayının 23’ünde de Barış Akarsu başka bir organizasyonla yardım yelpazesini genişletmek için Bodrum Kalesi’nde lösemili çocuklar yararına konser vermiş ve bir konser için kendisi de bilet almıştı. Bu arada sanatçının yeni albüm çıkaracağı ve bu albümün gelirinin yanı sıra 60 hayranının katılımıyla gerçekleştirilecek doğum günü kutlamasında tekne gezisi yapılacağı ve tekneye 100 TL karşılığında binileceği, toplanan paranın da lösemili çocuklar yararına kullanılacaktı.

Barış Akarsu hem doğum gününü kutlayacağı hem de düzenlenen şarkı yarışmasının birincisinin açıklanacağı 29 haziran akşamı geçirdiği trafik kazasında yoğun bakıma alındığı hastanede yaşamını yitirmişti.

KAZADAN ÖNCE 2 ÇOCUĞU DA KAYBETTİK

Barış Akarsu’nun geçirdiği kazadan bir süre önce lösemili çocuklardan sanatçı ile aynı adı taşıyan 10 yaşındaki Barış Dinçer ile 2 yaşındaki Mehmet Duru hayatını kaybetti.

Lösemili çocuklara yardım eli uzatılmasına vesile olan Volkan Arslan’ın 4 yaşındaki çocuğu Yiğit Ali Arslan’ın 13 haziran günü doğduğu ve doğum gününü hep birlikte Barış Akarsu ile 29 haziranda kutluyor.

Soğan ekmek yerdi

Barış Akarsu – Soğan ekmek yerdi
“Yalan olmuş sözler yalan
Bu düzeni bozuk dünya yalan
Kelle koltuk altında
Gidiyoruz bu yoldan”

Gözleri özellikle çok şey anlatıyordu.Bütün yaşamı gözlerinden okunuyordu.Duygulu, sessiz, saf, sakin, mütevazi, yetenekliydi.Vardığı noktaya kendi çabalarıyla, yeteneğiyle geldi.Hayatın içinde yetişti.Kendisiyle barışık, çevresiyle barışık, herkesle barışık bir kişiydi.Su gibi berrak, tertemiz, yaşam doluydu.Barış, 29 Haziran 1979 Cuma günü doğdu.Bir başka Cuma günü 6 Temmuz 2007 Cuma günü Bartın’ın Amasra ilçesinde sonsuzluğa uğurlandı.Babası Selahattin Akarsu, “Oğluna Barış adını doğduğu günlerde yaşanan kardeş kavgasına bir tepki duyarak verdiğini”, söylemişti.1979 yılında, hemen her gün on vatandaş silahlı saldırılarda kaybediliyordu.Annesinin adı: Hatice, babasının adı: Selahattin.Anne ile babası bir ara ayrıldı.

Barış’ın 1982 doğumlu, Nermin adında bir de kız kardeşi var.Babaannesinin adı: Fatma Akarsu.Barış, anneannesi Nazire Kökdemir’in yanında büyüdü.Bütün hayatı çalışmakla geçti.Barış’la ilgili şöyle bir anı anlatılır:

“Barış bebekken besiginde uyurken bir kelebek gelmis Barış bebegin beşiğine konmuş ve oradan ayrılmamıştır.”

Çocukluk arkadaşlarından Kudret Gündoğar (32), Barış hakkında şunları anlattı:

“Arkadaşlarla toplanıp kumsala giderdik. Barış bize gitar çalardı. Bakanı pek yoktu. Ailesinden pek yardım görmezdi. Sağdan soldan yardım ederlerdi. Yelken yapardı. Annesi, babası ayrıydı. Annesinin balık malzemeleri sattığı bir dükkanı vardı. Barış kendi başınabüyüdü. Evde yemek yapmazlardı, hiçbir şey yemezdi. Soğan ekmek parasını biz verirdik. Zaten babasının maaşı 350 milyondu.”

Barış, dedesi Remzi Kökdemir’den çok şey öğrendi.

Barış’ı büyüten anneannesi Nazire Kökdemir, torunu Barış hakkında şunları anlattı:

“Onu biz büyüttük. Dedesiyle çok güzel günler geçirdi. Birlikte denize gider, balık tutarlardı. Çekiç, keserle çok uğraşırdı. Küçüklüğünden beri çok temiz kalpli bir çocuktu. Anne-babası geçinemedikleri için yıllar önce 6 aylığına anlaşmalı olarak boşandılar. Sonra tekrar nikah tazeleyerek bir araya geldiler. Torunum onların ayrı olmasına üzülüyordu.”

Ailesine çok önem veren Barış, annesi ve babası için şunları söylemişti:

“Babam sanatçı adamdır ama, aslında marangozdur… Aynı zamanda boya yapar. O yüzden hep söylerim benim babam sanatçı adamdır diye, keza annem de öyle. Annem de terzi. Zanaatkar bir ailenin oğluyum ben.”

Barış, ilk ve orta öğrenimini Amasra’da bitirdi.

Lise öğrenimini sürdürürken Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel yelkencilik yapmaya başladı.

Yelkenlerin üzerine ayrıca çizim de yapardı.Her Karadeniz çocuğu gibi denizi çok severdi. Bir teknesi olmasını çok istiyordu.Lisede basket oynadı.Ayrıca, Bartın’da iki yıl kick boks eğitimi aldı.

16 yaşındayken Zonguldak’ın Ereğli ilçesine gitti. Barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptı.Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencisiydi.Annesi, yaz aylarında evi pansiyon olarak işletirdi.Çok küçük yaşlarda Amasra’ya gelen müzisyenlerden etkilenerek mızıka, flüt, klavye, gitar gibi müzik aletleri çalmaya başladı.Arkadaş ortamlarında gitar çalıp şarkı söyledi.Antalya’daki bir tatil köyünde animatörlük yaptı.Ardından Ankara’da garsonluk yaptı.“Akademi Türkiye” adlı yarışmaya katıldı, 2004 yılı Temmuz ayında birinci oldu.

İstanbul’a yerleşti.Türkiye’nin değişik yerlerinde 100’ün üzerinde konser verdi.1 Eylül Dünya Barış gününde Bodrum Kalesinde “Gel gör beni aşk neyledi” şarkısını okumuştu.14 Ocak 2005’te ilk müzik albümü “Islak Islak” yayımlandı.3 Ağustos 2006’da “Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek” adlı ikinci albümü yayımlandı.

2006’da “Yalancı Yarim” adlı dizide rol aldı.USDER’den Rock dalında En İyi Şarkıcı Ödülü aldı.Future Dergisi, “Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı ve Cem Karaca Özel Ödülü’nü aldı.29 Haziran 2007 Cuma günü doğum günü kutlaması için düzenlenen kutlamaya giderken otomobil Bodrum-Torba ölüm kavşağında bir kamyonla çarpıştı.

İşini yapmayan maaşlıların ihmalkarlığı sonucu bir kaza, sonuçta üç hayat.Zeynep Koçak hastanede, Nalan Kahraman, olay anında hayatını kaybetti.Barış Akarsu’nun duran kalbi hastanede da çalıştırıldı.Ağır yaralıydı.Yaşaması mucizeydi.

Kazada can veren Barış’ın sevgilisi Zeynep Koçak, Ümraniye’de, arkadaşı Ziraat mühendisi Nalan Kahraman, Hasdal Mezarlığında toprağa verildi.Barış, çocukları çok severdi.Nesi varsa çocuklarla paylaşırdı.

Kendi kişisel tarihini anımsıyordu çocukları görünce.23 Haziran 2007 günü, Bodrum Kalesi’nde Lösemili çocuklar için konser vermiş, hiç para almamış, elde edilen gelirin hepsini Lösemili çocukların tedavisinde kullanılmasına vermişti.Barış da Karadenizliydi ben de Karadenizliyim.Beni Barış Akarsu’ya bağlayan neydi.Neden gözlerim ıslak.Barış Akarsu’yu özlem ve rahmetle anıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Barış adam gibi adamdı mekanı cennet olsun güzel yazı için teşekkürler Karadeniz den selam olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu