SAĞLIK

ÇOCUKLARIN PİRİNÇ PATLAKLARI YEMESİNE İZİN VERMEYİN

Pirinç ürünleri her yerde mağazalarda marketlerde bulunabilir ve anlaşıldığı kadarıyla özellikle çocuklarımız için çok zararlı olabilmektedir. Yeni araştırmaya göre, içlerinde aşırı miktarda kanserojen var.

Bu, dünyadaki ebeveynler için bir u’yarı!

102 ticari pirinç ürününü test ettikten sonra, İsveç Ulusal Gıda Ajansı bazılarında kanserojen arsenik seviyelerinin çok yüksek olduğunu ve pirinç patlağı gibi pirinç bazlı ürünlerden elimizden geldiğince kaçınmamız gerektiğini ve özellikle çocuklardan uzak tutmak gerektiğini bildirildi!

“Pirincin arsenik içerdiğini zaten biliyorduk. Ancak artık piyasadaki bazı ürünlerin bu elementi nispeten çok yüksek seviyelerde içerdiğini biliyoruz. Bu nedenle 6 yaşın altındaki çocukların özellikle pirinç türevi hazır atıştırmalıkların yenmemesini sağlamalıyız. Çok fazla pirinç türevi tüketen yetişkinler de bu yiyecekleri azaltmalıdır.

Peki pirinç ürünlerinde bulunan Arsenik nedir?

Arsenik, nitrür grubundan kimyasal bir elementtir, küçük miktarlarda vücudu uyarabilir, ancak daha yüksek konsantrasyonlarda toksik ve sağlığımız için risktir.. Deri, akciğer, mesane ve muhtemelen karaciğer, böbrek ve prostat kanserine neden olabilir. Uzun süre arseniğe maruz kalma, özellikle çocuklarda kardiyovasküler hastalık, karaciğer hasarı, kronik öksürük, diyabet ve nörolojik etkiler gibi birçok başka sağlık sorununa da neden olabilir.
Son yıllarda bilim adamları, pirinç ürünlerinde arsenik varlığına çok önem verilmeli. Pirinçteki konsantrasyonu, çeşide, yetiştirme alanına, yetiştirme yöntemlerine ve hazırlama yöntemlerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bu nedenle çocuğunuza vermeden önce mağaza raflarında bulunan ürünleri tam olarak kontrol etmeyi ve bu önemli bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu