PÜF NOKTASI

BU TOHUMLARIN ÖYLE GÜÇLÜ ÖZELLİKLERİ VARKİ…

Bazen doğa bizim için değerli bir i’lacı parmaklarımızın ucunda saklar ve onu bilmediğimiz için kullanmayız. Bildiğimiz en popüler meyvelerden biri olan elmalardan bahsediyoruz . Dünyadaki besleyicilik açısından en değerli meyvelerden biridir. Geçmişte çok fazla elma yerdik, ancak şimdi tüketimi her yıl önemli ölçüde düşüyor.

Elma tohumları

Ama en değerlisi elmanın hiçbirimizin genellikle yemediği kısımlarıdır. Elma Tohumları, sağlığımızın paha biçilmez bir kaynağı olan a’migdalin ve iyot içerir.

Neden tohum yemiyoruz?

Hafif acı olan tadı, bizi a’migdalin sayesinde tohum yemekten vazgeçirir… Ek olarak, tohumların z’ehirli olduğu efsanesi yerleşmiştir. Bu doğru değil.

Elma tohumları – Özellikler

Sağlıklı hücreler, hidrosiyanik a’sit salınımına karşı koruma sağlayan rodanaz enzimini içerir. Öte yandan, kanser hücreleri onu içermez, ancak kanser hücresi s’algılarına karşı güçlüdür ve onu yok eder. Yani sağlıklı hücrelere zarar vermez, hasta hücreleri yok eder!

Çok sayıda çalışma, birkaç elma tohumunun vücudun günlük iyot ihtiyacını karşıladığını da göstermiştir . Bu nedenle iyot eksikliğinden kaynaklanan tüm hastalıkların tedavisi mutlaka tohumları yenilerek desteklenmelidir! Birçok çevresel hastalık, vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Mümkün olduğunca çok elma ve tohum yemek vücudunuza olan borcunuzu ödeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu