SAĞLIK

Bu Formül İle Kanser Artık Tarihe Karışacak! Ninemden Gördüm!

Nice cevherlerimiz var, işte onların kıymetini bilip elinizde tutmamız gereken. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, TÜRKPATENT’in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada, “Örümcek Ağı Özütünün Prostat K*nseri Hücrelerinde Seçici A-ntik*nser E-tkisi” buluşuyla ödül kazandı; projesinde, örümcek ağından elde edilen özütün k*nser hücrelerini ö-l-dür-düğünü gösterdi.

Özkan, bu projesi için ninesinden ilham aldığını söylüyor. Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) üniversiteler arasında düzenlenen yarışmada ödül kazanan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, “Örümcek ağından elde ettiğimiz ekstratlar k*nser hücrelerini ö-l-dürüyor. Dilerim ki, vakti geldiğinde buluşum ülkemizin geliştirdiği yerli ilaçlardan biri olarak dünya piyasasında h-akettiği yeri bulur.” dedi.

Özkan, TÜRKPATENT’in 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandığı “Örümcek Ağı Özütünün Prostat K*nseri Hücrelerinde Seçici A-ntik*nser E-tkisi” konulu buluşu hakkında açıklamalarda bulundu.

“NİNEM ÖRÜMCEK AĞI KULLANIRDI” Ödül kazandığı buluşuna değinen Özkan, şunları k-aydetti: “Ben çocukken ninem yaralarını iyileştirmek için örümcek ağı kullanırdı. O zamanlar ona ‘yapma böyle, bak mikrop kapar.’ derdim. O da ‘sen bilmezsin, iyi geliyor bu’ diye cevap verirdi. Bunu, nasıl iyi geliyor diye, uzun yıllar düşündüm. Üniversitede yolum Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ile k-esişti. Kendisi doğal m-addelerin k*nser üzerindeki e-tkisini araştırmayı seven ve bu konuda uzman olan bir hocamız.

Örümcek ağından bahsettim, ‘neler yapabiliriz çalışmayı çok istiyorum.’ dedim. ‘Eğer y-ara iyileşmesini sağlıyorsa a-ntik*nser özelliği de olabilir.’ dedi ve biz çalışmalara başladık. Böğürtlen çalılarının üzerinden örümcek ağları toplamayla çalışmamızı başlattık. Gece gündüz, hafta içi, hafta sonu çalıştık ve bir ekstrat elde etmeyi başardık. Elde ettiğimiz ekstratın içeriğini tespit ettik. S-on derece zengin hücre yenileyici a-ntioksidan ve a-ntik*nserojen m-addeler ve bileşikleri içinde barındırdığını saptadık. K*nser hücrelerine uyguladık ve gördük ki, k*nser hücrelerini programlanmış hücre ö-l-ümü denilen yola sürüklüyor.

Fakat bu etkiyi sağlıklı hücreler üzerinde göstermiyor. Yani elde ettiğimiz ekstrat k*nser hücrelerini seçebilme özelliğine sahip.”

Özkan, iki yıllık bir emek s-onucu örümcek ağından elde ettikleri ekstratı daha da gelişmiş hale getirmek için çalışmalara devam edeceklerini belirterek, “Çünkü buluşumuzun keşfedilen tüm ilaçlarda olduğu gibi insana uygulanma aşamasına gelene kadar izlemesi gereken uzun bir yol var.

Bu da yaklaşık olarak en az 5 yıllık bir süreç demek. S-on aşamasına kadar çalışmamı götürmek tabii ki en büyük hayalim. Dilerim ki, vakti geldiğinde buluşum ülkemizin geliştirdiği yerli ilaçlardan biri olarak dünya piyasasında h-akettiği yeri bulur.

Yarışma sürecinde en büyük destekçim şüphesiz danışman hocam Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ve Trakya Üniversitesi oldu. Ayrıca her konuda yardımcı olan TÜRKPATENT’e teşekkür ederim.” i-fadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu