SAĞLIK

BASUR (HEMOROİD ŞİŞLİĞİ) NEDEN OLUŞUR, NASIL TEDAVİ EDİLMELİ ?

Halk arasında basur olarak bilinen hastalığın bir diğer ismi de hemoroiddir. Genelde tuvalet sırasında kişiye oldukça rahatsızlık hissi veren ve k-anamaya neden olan hemoroid m-emesi dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.Hemoroid m-emesine karşı herhangi bir önlem alınmaz ve ya tedaviye başlanmaz ise ilerleyen evrelerde bu şikayetler artacaktır. Makatta görülen k-anamalar zamanla çoğalır.

Bu durum ş-iddetli ağrıyı da beraberinde getirir. Basur m-emesi k-anaması k-ansızlığa neden olur.Makat etrafında zorlanmaya bağlı oluşan hemoroid memeleri erken tedavi edilmez ise olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Başlangıç seviyesinde olan hemoroid m-emesi dikkat edilmediği takdirde şişer ve zamanla büyür. 3. Evreye olaşan hemoroid m-emesi dışkı çıkışı sırasında oldukça a-cı hissi uyandırır. Kişi ş-iddetli ağrı sebebiyle tuvalete çıkmak istemez. Ertelenen gaitanın daha sert ve kuru olmasına neden olur. Ertelemek fayda değil tam tersi zarara neden olur.

Makat bölgesinde görülen hemoroid memesi evresine bağlı olarak ağrı derecesi değişmektedir. 1. 2. Derece hemoroidler de ağrı minimaldir. Fakat 3. Ve 4. evre hemoroidler de ağrı oldukça ş-iddetlenmektedir. Kişi psikolojik olarak kendini kötü hisseder. Yürümekte ve oturmakta zorluk çeker. Ağrı çekilmez bir hal alırken bunu hafifletmenin birkaç yolu vardır.

Hemoroid (basur) m-emesi ağrısı için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi oturma banyosudur. Bu uygulamayı yapabilmek için bir leğene veya küvet içine ılık su koyarak 15-20 dakika boyunca makat bölgesini alacak şekilde içinde oturmak gerekir. Bir miktar rahatladığınızı fark edeceksiniz. Ilık su ile yapılan oturma banyosunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tamamen doğal ağrıyı hafifletmeye yöneliktir. Bu yöntem ile basur m-emesi az da olsa indirmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kişi buz kompresi de yapabilir. Buzu ince bir bez ile sardıktan sonra makat bölgenize 5 dakika aralıklarla uygulamak ağrının yatışmasına yardımcı olacaktır. Tuvalete çıkmadan önce anal bölgeye vazelin sürebilir dışkı sırasında bölge tahriş etmekten kaçınmış olursunuz.

Basur (hemoroid) m-emesini indirmek için satılan krem veya bitkisel i-l-a-ç-lara inanmayın. Bu bitkisel kremleri kullanarak farklı bir komplike durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka doktora danışın.

Kullanılacak olan kremler basur ağrılarınızda geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Fakat bu var olan m-emeler geçmeyecektir. Bir süre sonra şikayetleriniz tekrar başlayacaktır.

Ilık oturma banyosu sonrası ağrınız hafifledikten sonra yapılması gereken ilk şey bir an önce uzman bir doktor kontrolünde tedavi olmaktır.Çünkü basur (hemoroid) m-emesi kendi kendine inebilen ve iyileşen bir hastalık değildir. Dolayısıyla kişi k-orkmadan ve utanmadan ilgili bölümden randevu alıp muayene olmalı ve en uygun tedavi yöntemi seçilerek şikayetlerden kurtulmalıdır.

Artık günümüzde kullanılan a-meliyatsız lazer yöntemiyle 5 -6 dakikada ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu kadar kısa sürede yapılan işlemden sonra yürüyerek sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Yapılan a-meliyatsız tedavi yönteminde hiçbir dikiş izi ve ağrı olmaz .Hastaya sunduğu en büyük avantajı ise hiçbir iş gücü kaybı yaşatmamasıdır. Aynı gün hem tanı ve hem de tedavi olmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu