PÜF NOKTASI

ANLAŞILMASI ZOR AMA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKEN VÜCUT SİNYALLERİ

Genelde Küçük sağlık sorunlarını çoğumuz görmezden geliyoruz. Çok azımız halsizlikten veya değişik bir yerimizde çıkan sivilceden dolayı doktora gidiyor. İstatistiklere göre kadınlar sağlıklarına erkeklerden daha çok önemsiyor. Çok belli bir hastalık belirtileri olmasa da kadınlar daha çok sağlık kuruluşlarına baş vuruyor ve buda tabi ki olan bir hastalığın başlangıç evresinde fark edilmesini, daha kolay ve çabuk tedavi edilebilmesini sağlıyor. Erkeklerse küçük gördüğü sağlık problemlerinin doktordan yardım almadan zaman içinde geçeceğine inanıyor.

Kendinizi Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz? Özellikle de Küçük Soğuk Algınlıklarından Sonra Nefes Almak Zorlaşıyor mu?

Zatürrenin en bilinen belirtileri uzun süren öksürükler ve ateştir. Ne yazık ki çok bilinmese de gizli zatürre de sağlığımızı ciddi şekilde riske eder. Yakın zamanda soğuk algınlığı geçirdiyseniz ve ağır olmayan sporlardan sonra bile nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya çalışma gününden sonra kendinizi çok yorgun hissediyorsanız gizli zatürre buna sebep oluyor olabilir. Nefes alıp verirken ıslık sesinin duyulması,asabi ruh hali ve solgunluk gibi semptomlarınız varsa bu durumda bir doktora baş vurmak akıllıca olacaktır.

Cildinizin Herhangi Bir Yerinde Şişkinlik Varsa

Kansere ilişkin vücudumuzu kontrol ederken göğüste vaya kasıklarda bir şişlik olup olmadığını kontrol etmemizi istiyorlar. Fakat bu şişlikler vücudumuzun herhangi bir yerinde olabilir.Bu şişlikler kısmen zararsız bir yağ bezesi veya başka bir şey de olabilir ama aynı zamanda çok ciddi bir hastalığın belirtileri de olabilir. İlk olarak bir deri hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

Saçlarınız Çok Dökülüyorsa

Şüphesi ki vücudumuzda ki işlemleri gerçekleştiren endokrin sistemidir. Bu yüzden tiroit hormonlarınızın sağlık durumunu kontrol etmek çok önemlidir. Saç yapısında değişiklikler veya saç dökülmeleri hormonlarınızla ilgili yanlış giden bir şeyler olduğu anlamına gelebilir. Saç hücreleri vücudumuzda kendini en çabuk yenileyen hücrelerimizdendir. Bu yüzden hormonal değişiklikler saçlarımızı çabuk etkiler. Saçların yavaş uzamasına,seyrelmesine ve dökülmesine yol açabilir. Eğer sürekli yorgunsanız ve çabuk sinirleniyorsanız,kilonuz çok sık değişiyorsa,saç dökülmesinin yanında düzensiz bir regl döngünüz varsa trikoloji bölümündense endokrinoloji bölümüne başvurmanız gerekir.

Birden Bire Gelişen Nefes Darlıkları

Kronik hastalıklara sahip olan ve nefes darlığı yaşayan insanlar genelde rahatsızlıklarının solunum yollarıyla ilgili bir problem olduğunu düşünürler. Birden bire sebepsiz yere solunum güçlüğü yaşadığınızda ne yapıyorsunuz? Doktorlar iki tane yaygın sebep olduğunu söylüyor. Bunlardan biri reflü diğeriyse kalp hastalıkları. Reflünün sebebi midemizdeki maddelerin yemek borusuna gitmesidir. Ama sonucu her zaman yalnızca mide yanması yada rahatsızlık hissi değil. Yemek yedikten sonra oluşan nefes darlığı ayrıca bu durumun semptomu olabilir. Dahada fazlası nefes darlığı kalp yetmezliği belirtisi olabilir. Eğer bir çok kez nefes almakta zorluk yaşadıysanız bunu doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.

Regl Dönemleriniz Çok mu Ağrılı Geçiyor?

Jinekologlar regl olmaya yeni başlamış insanların bu dönemlerinin a-ğrılı geçmesinin normal olduğunu söylüyor. Fakat yetişkin bir insan regl dönemini çok a-ğrılı geçiriyorsa, endometriyozis hastalığı olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir jinekoloğa görünmelidir. Endometriyozis hastalığı vücudumuzdaki üreme sistemini kötü bir şekilde etkiler. Endometriyozis rahatsızlığıyla,normalde yalnızca rahimi kaplayan dokunun olmaması gereken yerlere doğru uzadığı görülür. Bu rahatsızlık kadınlarda çok fazla ağrıya sebep olur.

Bebeğinizin Uyku Düzeni Bozuksa ve Bebeğiniz Huzursuzsa Bir şeylerin Belirtileri Olabilir..

Ne yazık ki bebekler kendilerini çok iyi ifade edemezler ve dertlerini anlatamazlar. Bu yüzden ailelerin çok ilgili olması ve belirtileri anlamaya çalışması gerekir. Bebeklerin veya çocukların sabahları hep huzursuz olmalarının sebebi bağırsaklarında ki kıl kurdu olabilir. Bu rahatsızlık çocuğun yetersiz ve sağlıksız uyumasına yol açar ve çocuk huzursuz ve sinirli olabilir. Ciltteki kaşıntı hemen ortaya çıkmayabilir bu yüzden fark etmek zor olabilir.

Yılda 2 Kereden Fazla Olan Boğaz Enfeksiyonu

Sıklıkla bademcik iltihabı ve boğaz anjini olduğunuzda, hastalık sırasında siz fark etmeseniz de eklemlerinize gereksiz bir stres yüklenir. Çünkü boğaz anjini ve boğaz iltihapları streptokoksik enfeksiyonlardır. Ayrıca streptokoksik romatizmanın da sebeplerinden biridir. Eklem ağrıları bir insanın yaşam kalitesine ciddi anlamda zarar verir. Eklem ağrılarının yalnızca yaşlı insanlarda görüldüğünü düşünürüz fakat bu her zaman doğru değil. Çocukların bile böyle rahatsızlıkları olabilir. Bu yüzden doktorla eğer soğuk algınlığına yatkınsanız ve sık olarak boğaz anjini oluyorsanız ve özellikle sabahları eklemlerinizde rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka bir romatoloğa görünmelisiniz..

Cildinizin Rengi Kısmen Yada Tamamen Değiştiyse

Deri insan vücudunun en büyük organıdır. Kozmetik gibi görünen bazı deri rahatsızlıkları vücuttaki daha ciddi düzensizliklerin sebebi olabilir. Cildinizde beklenmedik bir renk değişikliği gördüğünüzde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Koltuk altında ki kararmalar ve ciltte sarı lekeler karaciğer rahatsızlıklarının semptomu olabilir. Ciltteki sarılık karaciğer dokusunun veya kanallarının zarar görmüş olabileceği anlamına gelebilir. Ayrıca koltuk altındaki renk değişiminin sebebi fazla demir alımı da olabilir.

Küçük Yaraların Bile İyileşmesi Uzun Zaman Alıyorsa

Doktorlar sürekli bedenimizi incelememizin ne kadar önemli olduğunu ve eğer normal olmayan her hangi bir şey gördüğümüzde doktorlara danışmamız gerektiğini söylüyorlar. Çok azımız bazal hücreli karsinom türü kanserin yaraların iyileşmesini engellediğini biliyor. Bu hastalığa erkekler kadınlardan daha yatkın ve bu hastalık kolaylıkla tedavi edilebilir eğer erken teşhis konulursa. Doktorlar erkenden danışmanın öneminin altını çiziyor. Bir kesik yarasının 6 haftadan uzun bir sürede iyileşmemesinin uzun bir süre olduğunu söylüyorlar.

Göz Bebeğiniz Her Türlü Işıkta Büyükse

Büyümüş göz bebekleri bir çok rahatsızlığın semptomu olabilmekle Birlikte, enfeksiyonun,sinir hastalıklarının ve oftalmolojik hastalıkların semptomu olabilir. Göz bebeği büyüklüğüyle birlikte mide bulantısı, kusma, sersemlik, bozuk hareketler veya kol ve bacaklarda hassasiyet azalması varsa hemen ambulans çağırmalısınız. Tek semptom göz bebeği büyüklüğü ise en fazla 3 gün içerisinde bir sinir bilimi uzmanına yada göz doktoruna görünmelisiniz. Gözle ilgili olan hastalıklarda göz bebeği büyümesi görüş zorluğuna ve hatta görüş kaybına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu